Spotkanie na tamie we Włocławku

Spotkanie w Zarządzie Zlewni we Włocławku zakończyło przegląd wałów na terenach nadwiślańskich gmin Powiatu Płockiego zagrożonych powodzią. Właściwe funkcjonowanie wałów przeciwpowodziowych wymaga bieżącego nadzoru służb i systematycznej konserwacji. W związku z tym, iż w ostatnim czasie wały zostały mocno nadwyrężone przez napierający na nie lód, a także dużą ingerencję bobrów pozwoliliśmy sobie na ich kompleksowy przegląd- powiedział Mariusz Bieniek Starosta Płocki podczas spotkania z Grzegorzem Wesołowskim- kierownikiem akcji lodołamania. Starosta doceniając wysiłek, złożył również serdeczne podziękowania za zaangażowanie w przeciwdziałanie skutkom wezbrań na rzece Wiśle na terenie Powiatu Płockiego. Wspólna praca w walce z zatorem pozwoliła uniknąć najgorszego, czyli wystąpienia rzeki z jej koryta- powiedział. Wspólnym wysiłkiem, ciężką pracą we współpracy z zaangażowanymi służbami, tj. z załogami i kapitanami lodołamaczy, Strażami Pożarnymi, a także Wojskami Obrony Terytorialnej udało się nam ochronić przed powodzią zagrożony teren Powiatu Płockiego.

Mariusz Bieniek wraz z Piotrem Jakubowskim- kierownikiem Biura Zarządzania Kryzysowego na ręce kierownika akcji lodołamania złożyli także podziękowania, wyrazy uznania i drobne upominki wszystkim Kapitanom lodołamaczy.

Przypomnijmy, tegoroczne zagrożenie przeciwpowodziowe było jednym z trudniejszych występujących na terenie Powiatu Płockiego od wielu lat. Stany alarmowe i ostrzegawcze utrzymywane były przez kilka tygodni. Przeprowadzony przegląd wałów pozwolił pokazać w jakim stanie obecnie znajdują się wały, i tak na terenie gminy Słupno wykryto 43 uszkodzenia wałów, których sprawcami okazały się bobry. Podobnie sytuacja wygląda w gminie Bodzanów w Kępie Polskiej, gdzie takich uszkodzeń wykryto również kilkanaście. Przeprowadzono tam doraźne prace mające na celu zabezpieczenie uszkodzonego wału. W gminie Mała Wieś oprócz uszkodzeń wyrządzonych przez bobry zlokalizowano także lisią norę. Ponadto zamontowano tam nowy cyfrowy wodowskaz. W Popłacinie, gmina Nowy Duninów zabezpieczono wał przeciwpowodziowy montując zastawki i tu również zlokalizowano otwory, które są dziełem bobrów. Łącznie po sprawdzeniu wałów na terenie Powiatu Płockiego zlokalizowano 83 uszkodzenia zarówno na lewym jak i prawym brzegu rzeki. Siedemdziesiąt z nich  udało się tymczasowo zabezpieczyć.

W przeglądzie brali udział m.in: p. Piotr Jakubowski - Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego, p Krzysztof Rygier - pracownik Biura, p. Urszula Cendlewska - Kierownik Nadzoru Wodnego w Płocku, a także p. Przemysław Deręgowski z Nadzoru Wodnego w Wyszogrodzie; wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele ww. samorządów, a w szczególności druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu płockiego, którzy patrolowali wały od początku trwania zagrożenia powodziowego. W drugim dniu przeglądu brała także udział p. Ewa Kowalak - radna powiatu płockiego.

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji: