POSIEDZENIE SZTABU KRYZYSOWEGO Z UDZIAŁEM SŁUŻB ODPOWIEDZIALNYCH ZA BEZPIECZEŃSTWO POWODZIOWE!

W związku z trudną sytuacją na rzece Wiśle w dniu 9 lutego 2021 r.  o godz. 13:30 w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział m.in: Konstanty Radziwiłł- Wojewoda Mazowiecki, Mariusz Bieniek - Starosta Płocki;  Andrzej Nowakowski - Prezydent Miasta Płocka; Tomasz Kominek - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego; Krzysztof Woś - Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie,  Waldemar Kuta -Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku; Iwona Sierocka - Wicestarosta; Michał Twardy - Sekretarz Powiatu; Mirosław Krysiak - Wójt gminy Nowy Duninów; st. bryg. Grzegorz Padzik - Komendant Miejski PSP w Płocku; Piotr Jakubowski - Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele WOT.

Tematem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji powodziowej na terenie powiatu płockiego i Miasta Płocka. Na terenie powiatu płockiego od godz. 12.00, 9 lutego 2021r obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, a na terenie miasta Płocka od dnia 8 lutego 2021 r. od godz. 14.00 alarm przeciwpowodziowy.

Posiedzenie poprzedzone zostało dwoma spotkaniami z przedstawicielami lokalnego samorządu i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powodziowe oraz wizją lokalną na wałach przeciwpowodziowych w najbardziej narażonych miejscach powiatu płockiego. Ustalono wspólnie, że zarządzanie ryzykiem powodzi, monitorowanie sytuacji i odpowiedzialność za Wisłę ponosi jej zarządca, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Podczas posiedzenia Sztabu Kryzysowego przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego, instytucji która jest bezpośrednio odpowiedzialna za bezpieczeństwo powodziowe poinformowali m.in. o braku możliwości użycia lodołamaczy stacjonujących we Włocławku ze względu na ciężkie warunki pogodowe i silny mróz.

„Akcja lodołamania w obecnych warunkach atmosferycznych nie jest możliwa, a każda ewentualnie podjęta próba nie przyniesie skutku, a wręcz może pogorszyć sytuację poprzez doprowadzenie do zatorów” -  powiedział Krzysztof Woś -  zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

„To nie są informacje, które napawają mnie i mieszkańców optymizmem, jednak musimy zdać się na decyzje ekspertów „Wód Polskich” i być przygotowani na każdy scenariusz!!! Ja i moje służy jesteśmy gotowi i pozostajemy do Państwa dyspozycji. Uczciwie będę informował o zaistniałych sytuacjach!!!” – powiedział Mariusz Bieniek Starosta Płocki.

Obecnie samorząd powiatu wraz z służbami, inspekcjami i strażami prowadzi wzmożony monitoring sytuacji na Wiśle, pełnione są całodobowe dyżury, uruchomione zostały rezerwy zgromadzone w Powiatowym Magazynie Przeciwpowodziowym. Do czasu zażegnania obecnego kryzysu codziennie odbywać się będą posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w celu oceny sytuacji.

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji: