Prace remontowe na rzece w Wiśle w Kępie Polskiej rozpoczęte

W dniu 4 lutego 2021 r. rozpoczęły się prace modernizacyjne wału przeciwpowodziowego na terenie Kępy Polskiej gm. Bodzanów. Rozpoczęcie prac było  jedną z głównych rekomendacji podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego przez Starostę Płockiego Mariusza Bieńka w dniu 28 stycznia b.r.

Rozpoczęte prace modernizacyjne mają charakter zapobiegawczy zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni we Włocławku, w dalszej części modernizacji wału będzie przeprowadzony projekt docelowy. Działania na rzece Wiśle są prowadzone na podstawie umowy z wykonawcą podpisaną w dniu 2 lutego 2021 r.

Przypominamy, że na terenie Kępy Polskiej, wskutek silnych mrozów utworzył się zator lodowy powodujący silne piętrzenie się wody na odcinku 608- 611 km i wzrost poziomu rzeki Wisły w tym rejonie znacząco przekroczył  najpierw stan ostrzegawczy, a następnie alarmowy. Dodatkową przeszkodę  stanowiło uszkodzenie wału przeciwpowodziowego na ww. odcinku. Na terenie gminy Bodzanów Wójt Jerzy Staniszewski wprowadził wówczas stan pogotowia przeciwpowodziowego, a później stan alarmu przeciwpowodziowego. Monitorowanie poziomu wody na rzece wykonywali przedstawiciele służb powiatowych, gminnych, Zarządu Zlewni we Włocławku, nadzorów wodnych w Płocku i Wyszogrodzie.
W dniu 27 stycznia do akcji zostały uruchomione lodołamacze.

Na miejsce prac dniu 5 lutego, w imieniu Starosty Płockiego Mariusza Bieńka udali się przedstawiciele Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego. Ponadto w spotkaniu brali udział: przedstawiciele Zarządu Zlewni we Włocławku, Urzędu Gminy Bodzanów, firmy wykonującej prace modernizacyjne oraz strażacy z OSP Kępa Polska.

Na chwilę obecną przygotowywane są tzw. BIG Bagi, a także zabezpieczono kruszywo kamienne. Docelowo przewidziano 3000 BIG Bagów oraz 2000 ton kamiennego kruszywa do zabezpieczenia wyrwy w wale. Całość prac jest prowadzona zgodnie z decyzjami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz służbami Nadzoru Budowlanego .

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji: