Jubileusz jednej z najstarszych szkół w Polsce i Europie

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku świętowało w sobotę 840 lecie swojego istnienia.

Najpierw odbyła się konferencja „Dziedzictwo 840 lat Małachowianki” i walne zebranie Towarzystwa Małachowiaków a następnie oficjalna część uroczystości, którą zakończył koncert „Małachowiacy muzycznie dla Płocka”, tak wyglądały sobotnie obchody tego wyjątkowego święta.

Przypomnijmy, szkoła została założona w  1180 roku, w jej murach uczyło się  wielu wybitnych Polaków takich jak: prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki, podróżnik Tony Halik a także pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki. Szkoła powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w płockiej katedrze. Do czasów współczesnych zachowały się m.in. najstarsze budynki szkoły, fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.

Dziś uczniowie Małachowianki zostają studentami na najlepszych uczelniach w kraju i poza jego granicami. Każdego roku wielu olimpijczyków reprezentuje  szkolę na olimpiadach, uczniowie tworzą wiele projektów i przedsięwzięć, angażują się również w działalność społeczną.

Uroczystość była niezwykłym wydarzeniem, pełnym wspomnień obecnych na jubileuszu absolwentów, przyjaciół szkoły oraz zaproszonych gości.

W obchodach 840 lecia Małachowianki, Starostwo Powiatowe w Płocku reprezentowała Wicestarosta Iwona Sierocka.

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30