Jubileusz jednej z najstarszych szkół w Polsce i Europie

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku świętowało w sobotę 840 lecie swojego istnienia.

Najpierw odbyła się konferencja „Dziedzictwo 840 lat Małachowianki” i walne zebranie Towarzystwa Małachowiaków a następnie oficjalna część uroczystości, którą zakończył koncert „Małachowiacy muzycznie dla Płocka”, tak wyglądały sobotnie obchody tego wyjątkowego święta.

Przypomnijmy, szkoła została założona w  1180 roku, w jej murach uczyło się  wielu wybitnych Polaków takich jak: prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki, podróżnik Tony Halik a także pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki. Szkoła powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w płockiej katedrze. Do czasów współczesnych zachowały się m.in. najstarsze budynki szkoły, fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.

Dziś uczniowie Małachowianki zostają studentami na najlepszych uczelniach w kraju i poza jego granicami. Każdego roku wielu olimpijczyków reprezentuje  szkolę na olimpiadach, uczniowie tworzą wiele projektów i przedsięwzięć, angażują się również w działalność społeczną.

Uroczystość była niezwykłym wydarzeniem, pełnym wspomnień obecnych na jubileuszu absolwentów, przyjaciół szkoły oraz zaproszonych gości.

W obchodach 840 lecia Małachowianki, Starostwo Powiatowe w Płocku reprezentowała Wicestarosta Iwona Sierocka.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.