Projekt – Świadoma e-mobilność słuchaczy Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

asos logo ai 01male

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

Zadanie pn. „Świadoma e-mobilność słuchaczy Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku” ma na celu podnieść świadomość słuchaczy PPUTW (12 filii), w poruszaniu się  w społeczeństwie poprze wykorzystanie nowych technologii.  Odbiorcami projektu będą osoby 60 +  z terenu powiatu płockiego, w szczególności gmin Mała Wieś, Bielsk, Brudzeń Duży, Drobin, Bodzanów, Nowy Duninów, Staroźreby, Wyszogród, Słubice, Radzanowo.

W ramach projektu zaplanowano m.in.:

1. Cykl 12 szkoleń z zakresu korzystania z nowych udogodnień wprowadzanych przez instytucje publiczne.
  2. Cykl 12 szkoleń z zakresu bezpiecznego poruszania się w społeczności, w tym wynikających
    z korzystania z nowych udogodnień zagrożeń.
  3. Przeprowadzenie szkolenia dla opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych;
  4. Organizacja wydarzenia „DNI OTWRTYCH PPUTW” – gdzie można będzie zapoznać się
    z formułą funkcjonowania powiatowych UTW.
  5. Organizacja konkursu wiedzy o historii Powiatu Płockiego i wydanie publikacji na ten temat.

Głównym założeniem projektu jest podniesienie świadomości osób starszych na temat korzystania
z udostępnianych form e-administracji, e-bankowości i innych usług tego typu
, ze wskazaniem na ich cechy użytkowe, korzyści, a także na zagrożenia związane z korzystaniem z nich. Tego typu działania mają wpłynąć pozytywnie na tzw. e-mobilność i pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych, którzy otrzymają wiedze z zakresu np. załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Projekt wpłynie również na wzmocnienie kompetencji opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych, czyli członków rodzin osób niesamodzielnych (osoby starsze, niepełnosprawne, wymagające opieki, chore np. na chorobę Alzheimera, itp.). Uczestnicy szkoleń otrzymają wiedze z zakresu m.in. o tym jak rozpoznawać symptomy chorób, jak podtrzymywać sprawność osoby niesamodziane, jak opiekować się osobami leżącymi, jak radzić sobie z emocjami związanymi z opieką, oraz inną wiedzę tematyczną. Działanie kierowane będzie do członków rodzin/opiekunów prawnych osób niesamodzielnych, którzy zgłoszą chęć udziału w szkoleniu.

W ramach projektu odbędzie się wydarzenie Otwartych Dni PPUTW, podczas którego można będzie zapoznać się z działaniem powiatowego uniwersytetu trzeciego wieku, złożonego z 12 filii, stanowiącego unikatowego tego typu rozwiązanie w skali województwa jak i kraju. Podczas dni otwartych odbędą się również zmagania filii UTW w ramach quizu opartego na tematyce historii Powiatu Płockiego.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30