Konferencja prasowa – inwestycje drogowe, odbudowa DPS-u „Nad Jarem”, przekazanie terenu w Trzepowie na potrzeby Banku Żywności

 

W poniedziałek 3 lutego 2020 roku w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyła się konferencja prasowa dotycząca trzech tematów: remontów dróg w Powiecie Płockim, przekazania budynku po dawnej szkole rolniczej w Trzepowie na potrzeby Banku Żywności oraz odbudowy DPS „Nad Jarem” w Nowym Miszewie, po pożarze jaki miał miejsce w sierpniu 2019 roku.  W spotkaniu uczestniczyli Mariusz Bieniek Starosta Płocki, Wicestarosta Iwona Sierocka,  Lech Dąbrowski Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego, Marcin Błaszczyk Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku, Paweł Jakubowski Członek Zarządu Powiatu Płockiego, Bogdan Banaszczak Członek Zarządu Powiatu Płockiego, Jarosław Mioduski Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Płockiego,  Marek Kuczyński  Prezes Banku Żywności  w Płocku, Aldona Cybulska Wiceprezes Banku Żywności w Płocku,  Karolina Koper Dyrektor Wydziału  Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płocku.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marcin Błaszczyk przedstawił informacje o inwestycjach drogowych realizowanych na terenie Powiatu Płockiego. W ostatnich dniach przekazanych do realizacji zostało pięć inwestycji drogowych w Mąkolinie, Daniszewie, Sędku, Bodzanowie i Ciachcinie za 3 mln 200 tys zł. Przebudowana zostanie również droga Góra- Dobrsk - Gralewo na długości  2,440 km. Realizacja zadania zakończy się wraz z  końcem września tego roku. W przygotowaniu są także kolejne drogi długości 14 km na które przeznaczono kwotę blisko 7,5 mln złotych.  Powiat kładzie duży nacisk na poprawę infrastruktury drogowej, a co za tym idzie na bezpieczeństwo. Od 2011 roku do końca roku 2019 w Powiecie Płockim przebudowanych zostało około 210 km dróg za kwotę blisko 100 mln zł.

Bogdan Banaszczak Członek Zarządu Powiatu Płockiego natomiast przybliżył inwestycję drogową, która została dofinansowana z budżetu Województwa Mazowieckiego, a jest to droga Bielsk - Szumanie, łącząca DK nr 60 z DK nr 10. Połączy ona dwa powiaty Płocki oraz Sierpecki. Droga ta w znacznym stopniu ułatwi komunikację. Na realizację tego zdania udało się pozyskać dofinansowanie na poziomie 95%. W ramach realizacji zadania poprawione zostaną także dwie przeprawy mostowe. Prace już są realizowane, wykonano m.in. pobocza, rowy oraz pierwszą warstwę jezdni i do 30 września inwestycja zostanie zakończona.

Jak dodał Starosta Mariusz Bieniek w połowie roku oddana do użytku będzie również droga Gąbin - Nowy Kamień - Janówek łącząca Powiat Płocki i Powiat Gostyniński. Trzy i pół km drogi przebudowane zostanie za kwotę prawie 4 mln zł. Niebawem uruchomiony będzie także program budowy chodników za blisko 1 mln zł. Program ten realizowany jest w partnerstwie z poszczególnymi gminami.

Lech Dąbrowski Przewodniczący Powiatu Płockiego przybliżył inwestycje drogowe, które są najbardziej potrzebne i realizowane we współpracy z największym partnerem czyli Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. I tak w najbliższym czasie zostanie przebudowana droga w Maszewie, na którą przeznaczono w tym roku 1 mln zł, a na kolejny rok aż 8 mln. Powinna ona zostać zakończona w roku 2021. Będzie ona przebudowana w całości, a w miejscowości Sikórz powstanie rondo. W planach jest także przebudowa drogi 562 od granicy miasta do Murzynowa. Brakuje tam chodników i poboczy, na drodze jest niebezpiecznie a korzystają z niej także podopieczni tamtejszego Domu Pomocy Społecznej. Do Marszałka Województwa Mazowieckiego wystąpiono więc z petycją o wsparcie inwestycji i z tego co już wiadomo projekt został włączony do realizacji. Będzie to bardzo kosztowna inwestycja, bowiem sama dokumentacja będzie opiewała na blisko 2 mln zł a inwestycja wynieść ma nawet 40 mln zł. Będzie to więc największa inwestycja w Powiecie Płockim. Kolejne prace planowane są w Siecieniu, gdzie dokończona ma być droga nr 555 po wykonaniu kanalizacji i szkodach jakie wyrządziły bobry. Następną inwestycją planowaną do realizacji jest ulica Otolińska i Żyzna w Boryszewie, gdzie ma powstać rondo turbinowe. Wszystkie te inwestycje są bardzo kosztowne i powiat samodzielnie nie byłby w stanie ich zrealizować.

Poza tym budowane są chodniki m.in. w miejscowości Bronowo - Zalesie i w miejscowości Srebrna do Białej tam powstanie około 3 km ścieżki pieszo- rowerowej. Dodatkowo przekazano plac budowy dla inwestycji drogowej w miejscowości Ciachcin.

Kolejnym tematem poruszonym podczas konferencji była informacja na temat przekazania budynku po dawnej szkole rolniczej w Trzepowie na potrzeby Płockiego Banku Żywności.

Nowy magazyn Płockiego Banku Żywności oraz strefa aktywności gospodarczej powstanie w Trzepowie, w Gminie Stara Biała, w Powiecie Płockim. Ponad 2 ha terenów wraz z budynkami gospodarczymi, po dawnej szkole rolniczej w Trzepowie, Samorząd Powiatu Płockiego przekaże na rzecz Płockiego Banku Żywności, a ten wybuduje tam nowoczesny magazyn do przechowywania żywności wraz z powierzchnią biurową.

Jak powiedziała Aldona Cybulska wiceprezes Banku Żywności w Płocku w planach jest postawienie tam budynku biurowo- magazynowego, w którym mieściło by się Centrum Usług Pomocy Społecznej. Oprócz programów, które pozwalają Bankowi Żywności nieść pomoc żywnościową dla podopiecznych  prowadzą oni także  Program Aktywnego Włączenia Społecznego i dlatego potrzeba  gospodarstwa pomocniczego, gdzie można by uprawiać warzywa, owoce i aby móc robić przetwory dla podopiecznych. Znaleźć by się tam miało także centrum konferencyjne, gdzie odbywały by się spotkanie z dietetykiem, z lekarzami, warsztaty kulinarne, spotkania z prawnikami.

Jak dodał Marek Kuczyński Prezes Banku Żywności nowy magazyn którego budowa rozpocznie się prawdopodobnie w marcu ma zapobiegać marnowaniu żywności. Płocki Bank Żywności pomaga w sumie 38 tysiącom potrzebującym mieszkańcom powiatu płockiego i sierpeckiego, Płocka, Gostynina, Sochaczewa i Sierpca, a dzięki wsparciu ze strony Powiatu Płockiego, Bank Żywności docelowo zyska nową siedzibę wraz z niezbędną powierzchnią magazynową.

Dodatkowo Zarządu Powiatu Płockiego, podjął decyzje  o  przystąpieniu do opracowania dla terenów będących własnością powiatu, położonych w Trzepowie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w celu przekształcenia obecnej ziemi rolnej w strefę aktywności gospodarczej. Ten długofalowy proces, pozwoli etapami, docelowo przygotować pod inwestycje biznesowe obszar nawet ok. 30 ha - mówił Mariusz Bieniek Starosta Płocki.

Kolejnym tematem jaki przedstawiono podczas spotkania była odbudowa DPS „Nad Jarem” w Nowym Miszewie

Przypomnijmy, 3 sierpnia 2019 roku w budynku głównym Domu Pomocy Społecznej Nowym Miszewie wybuchł pożar. W wyniku czego zniszczeniu uległo poddasze części frontowej, poddasze jednego skrzydła budynku głównego oraz poddasze budynku wielofunkcyjnego. Pożar spowodował całkowite zniszczenie konstrukcji drewnianej dachu wraz z pokryciem, warstwami izolacji oraz sufitami podwieszanymi poddasza. Ponadto, w wyniku działania wysokiej temperatury, zniszczeniu uległy murowane ścianki działowe poddasza oraz częściowo trzony kominowe ponad poziomem podłogi poddasza.

W grudniu 2019 roku  został zakończony pierwszy  etap remontu polegający na położeniu więźby dachowej wraz z częściowym dociepleniem poddasza użytkowego. Zostały wykonane przeglądy instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne i hydrantowe. Obecnie rozpoczęto realizację II etapu, którego zakończenie planowane  jest na 15 lutego 2020 roku. Zakres prac wykonanych w tym etapie objął oprócz osuszenia pomieszczeń m.in. uzupełnienie i wykonanie nowych tynków cement – wap., wyprowadzenie  pionów  instalacyjnych  ponad strop parteru wraz z zabezpieczeniem, malowanie ścian i sufitów, montaż glazury, lamp, wykonanie i montaż szaf wnękowych, wymiana okien PCV a także osuszenie pomieszczeń piwnicznych, odgrzybianie oraz malowanie (dwukrotne)  ścian i sufitów farbą antypleśniową.

Jak powiedziała Wicestarosta Iwona Sierocka odbudowa części parterowej jest już prawie na ukończeniu, montowane są obecnie meble. W najbliższych dniach rozpocznie się także wyposażanie poddasza. Wszystkie przeglądy instalacji zostały już wykonane. Chcielibyśmy by mieszkańcy wrócili do domu jak najszybciej, możliwe że będą mogli wprowadzić się już w  czerwcu.

Wszystkie prace w DPS prowadzone są bardzo sprawnie, przyczyniła się do tego także aura, dzięki temu udało się obiekt zadaszyć dość szybko mówił Jarosław Mioduski Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Płockiego. Równocześnie przy pracach podstawowych na bieżąco robiono wszystkie przeglądy. Budynek jest już od 2 miesięcy ogrzewany. Pozostało tylko umeblowanie i wyposażenie obiektu.  

Przewidywana wartość odbudowy to 5 i pół mln zł, Prace wsparł Marszałek Województwa Mazowieckiego kwotą pół mln zł. Milion pochodzi z budżetu Starostwa i reszta od ubezpieczyciela.  

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.