Podziękowania dla rolników czyli Dożynkowe Święta w Powiecie Płockim

Tegoroczne Święta Plonów  to przede wszystkim  podziękowanie rolnikom za ich ciężka pracę, ale również wspaniała zabawa, mnóstwo atrakcji i oczywiście przepiękne dożynkowe wieńce. Kolejne dwie uroczystości miały miejsce tym razem w Czermnie oraz Małej Wsi.

W Czermnie po nabożeństwie dożynkowym jakie odbyło się w Kościele Parafialnym orszak dożynkowy  przemaszerował na teren szkoły podstawowej gdzie wszyscy zebrani podzieli się chlebem oraz obejrzeli tradycyjny obrzęd dożynkowy. Program artystyczny zapewniły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Czermnie, Zespoły Ludowe z Czermna a także „Grzybowianki” oraz „Kamieniaki”  a także zespół z MGOK w Gąbinie. Goście mogli skorzystać z wielu dożynkowych atrakcji  takich jak : loterie fantowe, wyroby kulinarne przygotowane  przez koło Gospodyń Wiejskich  z Czermna , a także stoiska regionalne oraz prawdziwa grochówka.

Samorząd Powiatu Płockiego reprezentowali Wicestarosta Iwona Sierocka oraz radny Miasta i Gminy Gąbin Tomasz Nowacki.

Kolejna uroczystość dożynkowa miała miejsce w Małej Wsi.  Dożynki przebiegały tu  pod hasłem na sportowo i koncertowo.  Uroczystości rozpoczęły się  już w piątek od obchodów 80 rocznicy II Wojny Światowej, następnie kolejnego dnia odbyły się biegi uliczne oraz koncerty zaproszonych gości, a w niedzielę typowo dożynkowe obchody. Najpierw  korowód dożynkowy  wyruszył spod  Urzędu Gminy by dotrzeć na miejsce polowej Mszy Św. Kolejnym punktem obchodów był obrzęd  dożynkowy w wykonaniu uczniów ze szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Kobylnikach, nie zabrakło także prezentacji dożynkowych wieńców i  stołów regionalnych, no i oczywiście występów gwiazd takich jak: Bahama Boney M czy Trubadurzy.

Wśród licznie przybyłych na Dożynki mieszkańców i gości byli m.in. Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski oraz przedstawiciele  Samorządu Powiatu Płockiego: Członek Zarządu Paweł Bogiel, Radna Elżbieta Anna Jachimiak,  Radny Apolinary Gruszczyński, a także Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper.