Obchody Wybuchu II Wojny Światowej w Powiecie Płockim

1 września to niezwyle ważna data dla mieszkańców gminy Drobin. W pierwszych dniach września 1939 r. na tych terenach rozegrały się jedne z najbardziej intensywnych walk z wojskiem niemieckim. Z tej okazji została odprawiona msza Polowa przy mogile żołnierzy w Kozłowie. Uroczystości odbyły się w ramach Powiatowych Obchodów Wybuchu II Wojny Światowej.

Wojska hitlerowskie wkroczyły do Drobina 5 września 1939 r., dokonując w Kozłowie masakry na odpoczywających i cofających się z frontu mławskiego żołnierzach. Zginęły wówczas 64 osoby .

W miejscu upamiętniającym te wydarzenia, w Olszynce Kozłowskiej 1 września spotkali się mieszkańcy Ziemi Płockiej i zaproszeni goście, by upamiętnić poległych tu żołnierzy Wojska Polskiego. W uroczystościach wspólnie z mieszkańcami uczestniczyli m.in: Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Andrzej Samoraj, Członek Zarządu Powiatu w Płocku Bogdan Banaszczak, Radny Powiatu Płockiego Krzysztof Wielec, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Karolina Koper.

Uroczystość uświetnili swoim występem harcerze ze Szkoły Podstawowej w Łęgu Probostwie, którzy te wydarzenia przypomnieli a delegacje zaproszonych gości natomiast złożyły kwiaty. Spotkanie muzycznie zostało oprawione przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Drobinie, a także chór męski z Łęga Probostwa. Przypomnijmy, jest to jedyny, tak duży grób w Powiecie Płockim.