Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gąbinie

Gąbińskie uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej na czele z Prezes Anną Ostrowską i Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin Krzysztofa Jadczaka rozpoczęły się już o godzinie 4:45 capstrzykiem na gąbińskim cmentarzu upamiętniającym poległych w czasie II wojny światowej. O godzinie 9:00 wystartował Rowerowy Rajd Pamięci, zorganizowany przez MUKS Tandem Gąbin, a o 9:30 Bieg Pamięci, którego organizatorem było Stowarzyszenie Gąbin Biega.

Główne uroczystości rozpoczęła o godzinie 12:00 Msza Święta w intencji poległych w obronie ojczyzny, której przewodniczył proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie ksiądz Andrzej Świderski, po której wszyscy zgromadzeni, na czele z orkiestrą OSP w Gąbinie udali się pod pomnik 10-ciu straconych i złożyli kwiaty w hołdzie pomordowanym przez Niemców mieszkańcom Gąbina i okolic. Kwiaty złożyli m.in.: w imieniu samorządu Miasta i Gminy Gąbin Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak oraz Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Gąbin Edward Wilgocki, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Starosty Płockiego Mariusza Bieńka Wicestarosta Iwona Sierocka i Pełnomocnik Starosty ds. ekonomii społecznej, rynku pracy i funduszy zewnętrznych, radny Miasta i Gminy Gąbin Tomasz Nowacki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Płocku ppłk Piotr Staniszewski, delegacje miejscowych stowarzyszeń i placówek oświatowych. Podczas uroczystości zaprezentowały się również: 64 Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty oraz Stowarzyszenie Historyczne "Feldgrau".

Wszystko zakończyło się na przed Kamienicą Stary Rynek 6, gdzie m.in. wystąpiła Orkiestra OSP Gąbin, wspólnie z 58. Drużyną Harcerską "Gradiam" śpiewano patriotyczne pieśni, kosztowano grochówki z kuchni polowej.