Konferencja prasowa w sprawie ASF

W dniu 30 lipca 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyła się konferencja prasowa zwołana na wniosek Starosty Płockiego Mariusza Bieńka w związku z potwierdzeniem przez Powiatowego Lekarza Weterynarii przypadku wystąpienia ASF u padłego dzika w miejscowości Drwały Gmina i Miasto Wyszogród. W konferencji wzięli udział: Starosta Płocki – Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii – Marek Sankiewicz.

To pierwszy przypadek wystąpienia Afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu płockiego. Jak podkreślił Marek Sankiewicz- „obecnie oczekujemy na ustawienie przez Komisję Europejską obszaru objętego ograniczeniami (czerwona strefa) na terenie powiatu i to komisja zdecyduje, jaki obszar naszego regionu będzie objęty ww. strefą”.

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomniał o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. ws. Środków podejmowanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Wobec powyższego Starosta Płocki zaapelował do rolników aby jeśli to tylko możliwe rozważyli jak najszybszą sprzedaż trzody chlewnej, ponieważ w przypadku nałożenia przez Komisję strefy czerwonej na dany obszar powiatu spowoduje utrudnienia w sprzedaży oraz może się wiązać z niższą ceną trzody, która pochodzi z wyznaczonej strefy.

O dalszych działaniach Powiatowy Lekarz Weterynarii wraz z władzami powiatu będą informować w stosownych komunikatach.