„Świadomy i bezpieczny senior – inwestycją w życie i zdrowie”

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego  i Transportu Sanitarnego w Płocku w okresie od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. będzie realizować zadanie  „Wsparcie i promocja ratownictwa medycznego” w ramach konkursu ofert na realizatorów zadań publicznych Województwa Mazowieckiego  z zakresu zdrowia publicznego w 2019 r.  pn. „Świadomy  i bezpieczny senior – inwestycją w życie i zdrowie”.

Partnerem zadania jest Starostwo Powiatowe w Płocku, Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Płockim Powiatowym Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Sierpeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Gostynińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Okręgowym Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku oraz Płockim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Projekt szkoleniowy z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest adresowany do grupy słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, środowisk senioralnych, opiekunów osób starszych
i przewlekle chorych, a także emerytów, rencistów i inwalidów.

Głównym celem projektu jest przygotowanie seniorów do adekwatnych zachowań w stanach zagrożenia życia, podejmowanie właściwego sposobu pomocy potrzebującym. Zajęcia mają uwrażliwić seniora na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia profesjonalnej pomocy przedmedycznej oraz wyrobić umiejętność kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę, unikania pochopnych działań, które mogą wpływać na pogorszenie stanu poszkodowanego i stanowić zagrożenie dla ratującego. Adresatami projektu są też seniorzy, mieszkańcy wsi, którzy ze względu na prace w gospodarstwach rolnych i na polach są bardziej narażeni na wiele niebezpieczeństw, znacznie częściej są też świadkami wypadków rolniczych i stanowią ważne ogniwo w akcji ratowniczej.        

Projekt szkoleniowy dedykowany jest grupie 300 osób. Odbędzie się 11 spotkań szkoleniowych, w tym teoretycznych z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów dydaktycznych, filmów „Pierwsza pomoc medyczna”, „Akademia pierwszej pomocy i bezpieczeństwa”, „Resuscytacja krążeniowo – oddechowa u dzieci”. Odbędą się także warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem fantomów osób dorosłych i dzieci. Podczas zajęć zostaną przeprowadzone scenki rodzajowe z udziałem adresatów szkolenia dla nauki prawidłowej reakcji i pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Każdy uczestnik otrzyma jednorazową maseczkę resuscytacyjną.

Każdy z adresatów projektu otrzyma „Kopertę Życia” czyli zestaw składający się z:

  • koperty oznaczonej naklejką: Koperta Życia dla Seniorów z Powiatu Płockiego;
  • karty informacyjnej do wypełnienia;
  • magnesu do umieszczenia na drzwiach lodówki.

 „Koperta życia” dedykowana jest dla osób przewlekle chorych, starszych i samotnych. W specjalnie przygotowanych kopertach zostaną zawarte najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych. „Koperta życia” zdecydowanie przyspiesza zespołom ratownictwa medycznego dostęp do ważnych informacji medycznych ratujących życie i zwiększające poczucie bezpieczeństwa osób starszych.  Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych zapoczątkował akcję „Koperta Życia” już w październiku 2015 roku.

W ramach projektu będzie również prowadzona kampania „Prawa Pacjenta”. Zostaną rozdane ulotki Biura Rzecznika Praw Pacjenta, autorska broszura prawidłowego wezwania karetki pogotowia oraz udzielania pierwszej pomocy.  

Realizatorami projektu w SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku są Piotr Rykowski- specjalista medycyny ratunkowej, toksykolog, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych oraz Wiesława Rybicka-Bogusz – promotor zdrowia, Kierownik Działu Organizacyjnego, Pełnomocnik Dyrektora ds. Systemu Zarządzania Zintegrowanego, która podczas zakończenia Roku Akademickiego 2018/2019 Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 5 lipca br. w Sierpcu zainaugurowała realizację projektu na terenie naszego powiatu.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.