Dzień Rodzicielstwa Zastępczego pełen wzruszeń i podziękowań

- Państwa praca to wielka misja. Otaczacie potrzebujące dzieci bezpieczeństwem, troską, czułością, ale przede wszystkim dajecie im to, co najważniejsze – miłość – mówiła Wicestarosta Iwona Sierocka podczas spotkania w ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Płockim.

Na wspólne świętowanie tego wyjątkowego dnia zaprosiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku. Spotkanie odbyło się 29 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku. O tym, jak było niezwykłe, świadczy choćby jego prowadząca – Karolina, wychowanka pieczy zastępczej w Powiecie Płockim.

W obchodach Dnia Rodzicielstwa Zastępczego wzięli udział m.in.: Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Radna Powiatu, Przewodnicząca Komisji ds. Społecznych Ewa Kowalak, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego Oddziału Zamiejscowego w Płocku Krystyna Brudzyńska, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, kierownicy ośrodków pomocy społecznej, prowadzący rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, a także wychowankowie pieczy zastępczej.

Gospodarzem spotkania była Małgorzata Lewandowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku.

Po powitaniach głos zabrała Wicestarosta Iwona Sierocka, która podkreślała, jak ważnym wydarzeniem dla Samorządu Powiatu Płockiego są obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. – W imieniu Starosty Płockiego Mariusza Bieńka i własnym, pragnę Państwu bardzo serdecznie podziękować za trud i wysiłek, jaki wkładacie w wychowanie dzieci i młodzieży. Dziękujemy za to, że się nie poddajecie, mimo że to chwilami bardzo ciężka praca, za to, że dzieci odnalazły u Was wspaniały, ciepły dom, za wytrwałość, życzliwość, dobre serca i za to, że wychowujecie swoich podopiecznych na dobrych ludzi – mówiła Wicestarosta.

W podobnym tonie wypowiadał się także Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski. – Chylę przed Państwem czoła, bo dajecie serce tym, którzy tego serca najbardziej potrzebują. W życiu przecież chodzi o to, żeby nie podwyższać płotu, gdy się nam lepiej wiedzie, ale dobudowywać stół. I Wy to robicie. W imieniu całej Rady Powiatu w Płocku serdecznie Państwu za to wszystko dziękuję – podkreślał Przewodniczący.

- Im więcej wiem o Państwa pracy, tym bardziej ją doceniam. Zdaję sobie sprawę, że czasami jest to bardzo trudne wyzwanie, ale jakże ważne. Dziękuję, że macie tak otwarte, piękne serca i życzę Państwu, żeby te serca nigdy nie wygasły, a wdzięczność podopiecznych była największym podziękowaniem za Wasz wysiłek – powiedziała Radna Ewa Kowalak.

Wyjątkowo wzruszająco zrobiło się, gdy podziękowania, w imieniu wszystkich dzieci z pieczy zastępczej w Powiecie Płockim, złożyła wychowawcom i opiekunom prowadząca spotkanie Karolina. – Dziękujemy Wam za trud, poświęcenie, troskę. Za to, że jesteście przy nas w słoneczne i w deszczowe dni. Za czułość, opiekę, cierpliwość i zrozumienie, za ludzką dobroć, życzliwość i tolerancję. Dziękujemy, że budujecie dom zastępczy dla każdego dziecka, które potrzebuje opieki – mówiła dziewczynka, dziękując również całemu Samorządowi Powiatu Płockiego i wszystkim instytucjom, które wspierają potrzebujące dzieci i młodzież.

Jeszcze bardziej wzruszająca była opowieść nastoletniej Sylwii, która w skrócie przedstawiła historię swojego życia. Gdy miała roczek, trafiła do domu dziecka, ale – jak sama przyznała – było to najlepsze, co ją mogło spotkać w życiu. Biologicznych rodziców nigdy nie chciała poznać, to dla niej obcy ludzie. Wszystko zawdzięcza sobie oraz „cioci i wujkowi”, którzy zastąpili jej rodziców i prowadzili ją przez wszystkie dobre i złe strony życia. Dziś dziewczyna pasjonuje się żeglarstwem i marzy o Akademii Morskiej w Gdyni.

Podczas spotkania zaplanowany był także występ artystyczny w wykonaniu akordeonistki Eweliny Nowakowskiej i jej podopiecznych z Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.

Uczestnicy wysłuchali też bardzo ciekawego i przydatnego w pracy wykładu pt. „Trauma relacyjna – funkcjonowanie i praca z dzieckiem w pieczy zastępczej”. Wykład wygłosiła dr Kinga Mickiewicz – Stopa.