VI Nadwiślańskie Dyktando

W dniu 25 kwietnia już po raz szósty odbyło nasze wyszogrodzkie dyktando, które jak zawsze poprowadził prof. Jerzy Bralczyk wraz z doc. Grażyną Majkowską. Z tekstu dyktanda mogliśmy dowiedzieć się, że nasze nadwiślańskie zmagania z ortografią i interpunkcją dotarły już do ptasiego świata.

"Smukła pustułka, szaropłowa piegża i zszarzała od zgryzoty gżegżółka na cotygodniowym, wpółotwartym zebraniu (z niewyjaśnionych powodów nie zaproszono ptaków na ch i h, więcby próżno tu szukać płochacza halnego, uhli czy hełmiatki) wystosowały arcyważny apel do Rady Języka Polskiego.
„…Prosimy o nieużywanie naszych nazw w dyktandach. Jesteśmy sfrustrowane, bo mało znane, nieoglądane, a jedynie zapisywane."
To tylko fragment tegorocznego tekstu, który pomimo ptasiego apelu zawierał nazwy wielu ortograficznie egzotycznych okazów, których pisownia niejednego zachęciłaby do zastanawiania się.
W tym roku w Dyktandzie wzięło udział ponad stu uczestników, którzy podjęli zmagania w trzech kategoriach: uczniowie VII i VIII klas szkoły podstawowej i klas III szkół gimnazjalnych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i zaproszeni goście, czyli grupa VIP.
W najmłodszej kategorii wiekowej gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych w: Chociszewie, Czerwińsku, Małej Wsi, Rębowie i Wyszogrodzie oraz szkół gimnazjalnych z: Małej Wsi, Bulkowa, Wyszogrodu.
Uczestnicy szkół średnich przybyli z: Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku oraz uczniowie naszej szkoły.
W kategorii VIP, miło mam było gościć, między innymi słuchaczy Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Małej Wsi i Wyszogrodu.
Pani Dyrektor powitała naszych zacnych gości, uczestników oraz współorganizatora i jednocześnie sponsora nagród, VI Nadwiślańskiego Dyktanda – Starostwo Powiatowe w Płocku, które reprezentowała Pani Karolina Koper – Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji oraz panią Elżbietę Jachimiak – Radną Powiatu Płockiego. Zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Barbara Dominikiewicz Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Wyszogród oraz Pani Bogumiła Jasińska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie.
Dziękujemy Pani Jolancie Łukasiak-Malickiej - Prezes Zarządu Vistula Banku Spółdzielczego za sfinansowanie pamiątkowych statuetek dla zwycięzców.
Nagrodą dla wszystkich zgromadzonych był niewątpliwie udział w dyskusji z udziałem prof. Bralczyka i doc. Majkowskiej, gdzie każdy mógł słuchać rozmowy o słowach ładnych i brzydkich.

Tegorocznymi laureatami dyktanda zostali:
Szkoły podstawowe i gimnazjalne:
I miejsce – Oliwia Wieczorek - Szkoła Podstawowa im. W. Jagiełły w Czerwińsku
II miejsce – Alicja Kowalska - Szkoła Podstawowa im. W.H. Gawareckiego w Małej Wsi
III miejsce – Patrycja Nowak - Szkoła Podstawowa im. W.H. Gawareckiego w Małej Wsi

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Marcin Marzec - Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
II miejsce – Emilia Bombalicka - Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
III miejsce – Gabriela Prusaczyk -Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

Kategoria VIP
I miejsce – Wiesław Żmuda