Postój emitora BEM-151

Dział Ochrony Środowiska PKN ORLEN S.A. informuje, że na Bloku Gospodarki Gazami w dniach od 16 marca do 4 kwietnia 2019 r planowane jest wyłączenie komina Clausa H-200 ( emitor BEM 151 ) i przekierowanie spalin do komina zastępczego H-66 ( BEM 152 ).

Powyższa operacja technologiczna jest konieczna z powodu cyklicznego, wymaganego co 5 lat przeglądu stanu technicznego komina H-200, i wynika z obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego. Sytuacja taka przewidziana jest w obowiązującym pozwoleniu zintegrowanym.

W celu minimalizacji ryzyka wystąpienia w tym czasie uciążliwości zapachowych podjęte zostaną następujące działania:

• termin przekierowania emisji został zaplanowany w okresie mniejszej podaży siarkowodoru na instalacje Clausa tj. w czasie postoju instalacji Hydrokrakingu,
  • do emitora BEM 152 będzie dozowany preparat antyodorowy o zapachu wanilii.

Prowadzone w tym okresie operacje będą pod bieżąca kontrolą służb technologicznych oraz ochrony środowiska. Jednocześnie informuję, że emisja z emitora BEM-152 nie powinna przekroczyć wartości dopuszczalnych określonych w pozwoleniu zintegrowanym, a jej poziom będzie na bieżąco monitorowany przy pomocy funkcjonującego systemu ciągłych pomiarów emisji.