Spotkanie z Sołtysami Powiatu Płockiego – liderami rozwoju lokalnego

Starosta Płocki Mariusz Bieniek: - Sołtys jest najważniejszym liderem rozwoju lokalnego, a my, Samorząd Powiatu Płockiego, służymy lokalnej społeczności. Zawsze jesteśmy dla Was i wszystkich naszych Mieszkańców. Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski: - Cieszę się, że tworzymy taką silną wspólnotę, bo tylko wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla naszego Powiatu.

W piątek, 1 marca 2019 r., odbyło się kolejne spotkanie, którego bohaterami byli Sołtysi ze wszystkich gmin Powiatu Płockiego. Władze Powiatu co roku organizują takie wydarzenie, by w przededniu Dnia Sołtysa, który przypada 11 marca, podziękować Sołtysom za ich pracę, poświęcenie i zaangażowanie, z jakim wykonują swoje obowiązki.

W spotkaniu, które odbyło się w zajeździe „Pod Szczęśliwą Gwiazdą” w Cekanowie, wzięło udział kilkaset osób. Gości powitała Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper. Wśród obecnych byli m.in.: Starosta Płocki Mariusz Bieniek i Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski jako organizatorzy wydarzenia, członkowie Zarządu Powiatu: Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Bogdan Banaszczak i Paweł Jakubowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Sierocki oraz Radni Powiatu: Elżbieta Jachimiak, Ewa Kowalak oraz Stefan Jakubowski, Sekretarz Rady Powiatu w Płocku Paweł Tokarski, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w UMWM Radosław Rybicki wraz z pracownikiem Departamentu Krzysztofem Zaniewskim,  Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku Stanisław Szcześniak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Płocku Robert Nowakowski,  Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Hilary Januszczyk.

Wydarzenie objął honorowym patronatem Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski.

Przewodniczący Lech Dąbrowski, otwierając spotkanie, zwracał uwagę, że Sołtysi stoją na straży swoich „małych ojczyzn” zarówno w łatwych, jak i trudnych chwilach. – To dla nas zaszczyt, że przyjęliście nasze zaproszenie, że jesteście z nami, że tworzymy silną wspólnotę – mówił Przewodniczący.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek podkreślił, że w wielu sołectwach odbyły się już wybory nowych sołtysów, ale w wielu wybory dopiero się odbędą. – Czego Państwu życzyć i za co dziękować? Przede wszystkim chcemy podziękować za tę ciężką pracę, jaką codziennie wykonujecie dla swoich Mieszkańców. Tym, którzy zakończyli swoje kadencje, dziękujemy, że przez ostatnie lata brali na siebie ciężar rozwoju swoich społeczności. Tym, którzy dopiero rozpoczynają pełnienie swoich funkcji, życzymy wielu sukcesów. Pamiętajcie, że jesteśmy Waszymi partnerami i zawsze możecie na nas liczyć – zaznaczył Starosta.

Dyrektor Radosław Rybicki mówił z kolei, że współpraca między poszczególnymi szczeblami samorządowymi zawsze była ważna dla Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i całego Samorządu Mazowsza. – Dalej chcemy realizować z Państwem wspólne przedsięwzięcia , dlatego serdecznie zachęcam do współpracy – powiedział Dyrektor.

Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Płockiego Jolanta Kęsicka z dumą oznajmiła, że Stowarzyszenie jest już oficjalnie zarejestrowane, co spotkało się z gromkimi brawami. – Urząd Sołtysa to funkcja społeczna i tak naprawdę nasze serca podpowiadają nam, czy się do tej roli nadajemy, czy nie – zauważyła Prezes.

Dyrektor Tomasz Kominek pogratulował Sołtysom, że ich Stowarzyszenie jest już oficjalnie ukonstytuowane, bo ten krok ułatwi Stowarzyszeniu chociażby staranie się o środki, jakie są do zdobycia w różnych programach czy konkursach, np. tych ogłaszanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. – W tym roku, na stowarzyszenia i organizacje, mamy przeznaczone 24,5 mln zł. Dziś, już jako Stowarzyszenie, możecie się więc Państwo starać o te pieniądze – powiedział Dyrektor.

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku Stanisław Szcześniak oraz Naczelnik Robert Nowakowski mówili o kampanii „Odblaskowe sołectwo”, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom ruchu drogowego. Krzysztof Zaniewski z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w UMWM wystąpił natomiast z bardzo ciekawym referatem pt. „Produkt tradycyjny – identyfikacja i wprowadzenie na listę produktów tradycyjnych”.

Każdy Sołtys otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniami i życzeniami wiary we własne możliwości oraz poczucia dobrze wypełnionej misji. Wręczali je gospodarze spotkania, czyli Starosta Mariusz Bieniek i Przewodniczący Lech Dąbrowski, którym towarzyszyli Radni Powiatu Płockiego. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, nie zabrakło również pięknych czerwonych róż dla wspaniałych Pań z Powiatu Płockiego.

Na zakończenie wystąpił duet rewelacyjnych artystów: wokalistka Aleksandra Paczkowska oraz muzyk Maksymilian Chlewiński. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku.