Kwalifikacja wojskowa 2019 rozpoczęta

W dniu 11 lutego 2019 r. rozpoczęła się na terenie powiatu płockiego kwalifikacja wojskowa. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego z panem Michałem Twardym - Sekretarzem Powiatu i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku z mjr Zbigniewem Przybyszewskim - z-cą Komendanta WKU.

Kwalifikacja na terenie powiatu płockiego przeprowadzona będzie w dniach 11 lutego -12 marca 2019 r. Celem kwalifikacji jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2019 r roku podlegają:

1. mężczyźni urodzeni w 2000 roku;
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1995- 1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osoby urodzone w latach 1998-1999, które:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 28, ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczyposlitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

1. kobiety urodzone w latach 1995- 2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków o których mowa w paragrafie 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie ustalenia grupy kobiet poddanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 944).
  2. osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

W roku bieżącym na terenie powiatu płockiego do kwalifikacji wojskowej zobowiązanych jest stawić się 615 mężczyzn rocznika podstawnego i 50 mężczyzn roczników starszych oraz 32 kobiety.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Płocku mieści się w budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku, al. Kilińskiego 12, tel 261- 441- 234.

Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe.