Rozstrzygnięcie konkursu „O szablę Komendanta”

17 października w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku odbyła się uroczystość finałowa VII edycji konkursu literacko-historycznego „O szablę Komendanta” zorganizowanego przez Stowarzyszenie PATRIA POLONIA oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Starosta Płocki Mariusz Bieniek. Patronami medialnymi byli: Tygodnik Płocki, PetroNews Płock, Radio RPL FM, PTV: Płocka Telewizja. Celem konkursu jest przede wszystkim poszerzanie u uczniów wiedzy na temat historii Ojczyzny i regionu, kształtowanie oraz pogłębianie postaw patriotycznych, a przy okazji pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej uczniów.

Tematyka tegorocznej edycji konkursu - „Drogi do wolności…” nawiązywała do upamiętnienia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Konkursowym zadaniem uczniów było przedstawienie w literackiej formie kolei losu naszej Ojczyzny i walki Polaków o niepodległość. Intencją organizatorów jest, aby uczniowie nakreślili własną wizję tej drogi ku wolności. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjum, oddziałów gimnazjalnych w szkołach podstawowych i szkół ponadpodstawowych województwa mazowieckiego.

Uroczystość finałową rozpoczął Pan Piotr Bała, aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, scenarzysta, oraz realizator spektakli i widowisk teatralnych, twórca filmów dokumentalnych. Następnie gości imiennie powitali organizatorzy konkursu: Pani Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku oraz Pan Dariusz Włodarczyk, Wiceprezes Stowarzyszenia PATRIA POLONIA. Po wystąpieniu organizatorów przyszedł czas na wystąpienie zaproszonych gości. W imieniu patrona honorowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, wystąpił Pan Tomasz Kominek, dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Natomiast w imieniu Starosty Płockiego głos zabrał Pan Michał Twardy, Sekretarz Powiatu Płockiego.

Uczniowskie prace zgłoszone do konkursu podsumowała Pani Anna Krusiewicz, członek komisji konkursowej: „Cieszy fakt, że dziś - w dobie kultury obrazkowej - są uczniowie, którzy tak wspaniale operują słowem…”. Jurorka mówiła o tym, że prace, które przygotowali młodzi autorzy przedstawiały wysoki poziom merytoryczny i literacki. Młodzież wykazała się dojrzałością w odtworzeniu tytułowych „dróg do wolności”. Prace dotyczyły historii rodzinnych, przypominały dzieje regionów. Zainteresowanie budziły dzieła, które odnosiły się do spraw społecznych. Interesująca była też sama forma tych prac - od eseju poprzez pamiętnik do nowatorskich opowiadań. Jurorka skierowała słowa uznania do wszystkich uczestników konkursu oraz dla nauczycieli, którzy opiekowali się młodymi literatami.

Kolejnym, bardzo wyczekiwanym etapem uroczystości było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Komisja konkursowa w składzie:

- ks. prof. Waldemar Graczyk - dyrektor Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk,

- Anna Krusiewicz - nauczyciel konsultant w zakresie języka polskiego, historii i wos Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku,

- Piotr Wodtke ze Stowarzyszenia PATRIA POLONIA,

przyznała nagrody i wyróżnienia:

I miejsce, a tym samym symboliczną szablę otrzymała Zuzanna Tokarska, godło ZT z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku (opiekun: Pani Monika Szpakowska),

II miejsce zajęła Zuzanna Prószyńska, godło NIEPOSKŁADANA z Liceum Ogólnokształcącego im. mjra. Henryka Sucharskiego w Sierpca (opiekun: Pani Marlena Peplinska),

III miejsce zajął Kuba Krzemiński, godło KRZEM z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie (opiekun: Pani Iwona Szymerska).

Wyróżnienia otrzymali:

- Adam Jarosław Kozakiewicz, godło AJK z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku (opiekun: Pani Marta Wąsek),

- Jakub Kilanowski, godło OUTSIDER ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym (opiekun: Pani Jolanta Szulecka),

- Marta Łaszkiewicz, godło PROMIEŃ z Akademickiego Liceum Ogólnokształcące w Płocku (opiekun: Pani Iwona Wierzbicka-Job).

Pozostali uczestnicy tegorocznego konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Podziękowania za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie otrzymali nauczyciele, natomiast dyplomy uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczono dyrektorom szkół biorących udział w konkursie.

Decyzją komisji konkursowej oraz organizatorów zaszczytną „Szablę Komendanta”, ufundowaną przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, za upowszechnianie wiedzy o historii ziemi ojczystej, rozbudzanie ducha patriotyzmu i promowanie postaw obywatelskich otrzymało w tym roku III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku.

Wspaniałą oprawę muzyczną po części oficjalnej zapewniła Grupa „ART” działająca przy Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie pod opieką Pani Katarzyny Kamińskiej.

Zwycięzcom, uczestnikom i opiekunom jeszcze raz gratulujemy i serdecznie zapraszamy na kolejne edycje konkursu „O szablę Komendanta”! Organizatorzy bardzo dziękują sponsorom nagród – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego oraz Staroście Płockiemu. Ponadto organizatorzy składają podziękowania Jego Ekscelencji Biskupowi Płockiemu za użyczenie Sali Barkowej - organizacja finału konkursu w takim otoczeniu niewątpliwie podniosła rangę tego wydarzenia i nadała uroczystości szczególny charakter.

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku

Stowarzyszenie PATRIA POLONIA