120-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie

W niedzielę, 9 września 2018 roku, jedna z najstarszych jednostek OSP w Powiecie Płockim obchodziła swoje święto. Uroczystości poprzedziła msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Zakrzewskiego – Diecezjalnego Duszpasterza Strażaków.

Następnie nastąpił meldunek dowódcy uroczystości i powitanie strażaków. Później miała miejsce część oficjalna uroczystości, podczas której został odczytany rys historyczny 120-letniej OSP w Gąbinie.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego; Iwona Sierocka – Wicestarosta, Adam Sierocki – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Płocku; dh Hilary Januszczyk – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku; Krzysztof Jadczak – Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin, bryg. Grzegorz Padzik - Komendant Miejski PSP w Płocku; Krzysztof Olejnicki – Zastępca Dyrektora Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Starostwie Powiatowym w Płocku, samorządowcy gminy Gąbin, druhowie strażacy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Wręczono odznaczenia resortowe Związku OSP RP druhom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w działaniach pożarniczych.

Następnie Wicestarosta Iwona Sierocka wręczyła medal "Zasłużony dla Powiatu Płockiego" Krzysztofowi Chlewińskiemu. Dokonano też wręczenia wyróżnień Starosty Płockiego Mariusza Bieńka „Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa w Powiecie Płockim”, które otrzymali: Waldemar Zawadzki, Krzysztof Hupiński, Zdzisław Jastrzębski, Andrzej Mofina, Agnieszka Puternicka - Ostrowska, Stanisław Sikorski, Jan Słowikowski, Marek Wajszczak, Wacław Zagacki, Tadeusz Zalewski, Krzysztof Chlewiński, Leszek Puternicki, Andrzej Henryk Żabka. Wyróżnienia wręczali Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Sierocki  oraz dh Hilary Januszczyk.

Ponadto Marszałek Woj. Mazowieckiego Adam Struzik, w uznaniu zasług dla rozwoju Samorządu Województwa Mazowieckiego, wyróżnił kilku strażaków pamiątkowym medalem Pro Masovia. Jednostka OSP otrzymała od Powiatu Płockiego zestaw węzy pożarniczych i pilarkę, od  Samorządu Województwa Mazowieckiego – motopompę szlamową, a Samorząd Gminny przekazał  aparat, hełmy i inny sprzęt do akcji ratowniczo - gaśniczych.

Jubileusz zakończyła uroczysta defilada strażaków oraz parada sikawki konnej, quadów, motocykli oraz pojazdów będących na wyposażeniu OSP Gąbin.