Jubileuszowe Dożynki Powiatu Płockiego w hołdzie dla rolników

– Dla mnie to honor i zaszczyt móc pracować dla państwa jako Starosta. Życzę Wam wszystkim, abyście nigdy nie zapomnieli, że jesteście wspaniałymi, mądrymi, otwartymi ludźmi i najważniejszym bogactwem tej ziemi – zwracał się do mieszkańców Ziemi Płockiej Mariusz Bieniek podczas XX Dożynek Powiatu Płockiego.

Tegoroczne powiatowe święto plonów odbyło się w niedzielę 2 września w Gąbinie. W miasteczku już od soboty czuć było świąteczną atmosferę, wszak w uroczystości miały wziąć udział tłumy ludzi z terenu całej Ziemi Płockiej. Organizatorzy nie pomylili się – wspaniała pogoda i rewelacyjna atmosfera przyciągnęły na Dożynki mnóstwo osób. Część przybyłych od razu szła na plac przy Urzędzie Miasta i Gminy Gąbin, gdzie zaplanowana była zbiórka delegacji wieńcowych oraz pocztów sztandarowych. Inni dopinali wszystko na ostatni guzik na Placu Targowym, gdzie miały się odbyć główne uroczystości.

W samo południe miasto nieco opustoszało, bowiem w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się msza św. w intencji rolników i ich plonów. Celebrował ją Biskup Senior Diecezji Płockiej Roman Marcinkowski, któremu towarzyszyli Proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie – ks. Andrzej Feliks Świderski oraz wieloletni Proboszcz tej parafii – ks. kan. Jerzy Drozdowski.

Podczas mszy, w której czynny udział brali samorządowcy Powiatu Płockiego oraz Miasta i Gminy Gąbin z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Adamem Sierockim i Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Gąbin Edwardem Wilgockim na czele, poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Tradycyjnie prezentowały się one wspaniale, budząc podziw uczestników Dożynek. Wieńce  przedstawiały m.in. serce, kopułę wieży kościelnej, godło Polski, koronę dożynkową, kielich. Bardzo wiele wieńców nawiązywało do symboliki patriotycznej, związanej z tegorocznymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Pod koniec eucharystii Starosta Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak podziękowali księżom za modlitwę i zaprosili wszystkich do udziału w uroczystym korowodzie. Starostowie Dożynek – Anna Kiełbasa i Patryk Skonieczny – odebrali z rąk kapłana chleb dożynkowy i przed kościołem zaczął się formować korowód, który następnie ruszył w stronę Placu Targowego.

Na jego czele szła Gminna Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie, tuż za nią druh Hilary Januszczyk - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, który prowadził blisko 50 pocztów sztandarowych. Kolejne były delegacje z wieńcami dożynkowymi, za którymi szli Starostowie Dożynek z chlebem i wszyscy uczestnicy tej niezwykłej uroczystości.

Po tej części nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości, które rozpoczął hymn państwowy w wykonaniu Orkiestry OSP z Gąbina. Prowadzący powitali gospodarzy Dożynek oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in.: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Jakubik, Prezes Krajowej i Mazowieckiej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, wieloletni Wicestarosta Płocki Jan Ciastek, Radni Województwa Mazowieckiego, Radni Powiatu Płockiego, Sekretarz Powiatu Płockiego Michał Twardy, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska, Radni Miasta i Gminy Gąbin, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Płockiego i powiatów ościennych, Rektorzy płockich uczelni, przedstawiciele środowisk kultury, oświaty, biznesu, służb mundurowych i medycznych.

- Bardzo serdecznie witam Państwa na dzisiejszej uroczystości. Ta piękna pogoda symbolizuje nasze gorące powitanie – mówił do przybyłych Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak. W sposób szczególny zwracał się do rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, którym serdecznie podziękował za ciężką pracę, której efekty – w postaci pożywienia – odczuwamy każdego dnia.

Burmistrz przypomniał powódź z 2010 r. i natychmiastową reakcję tutejszych strażaków-ochotników, wśród których jest bardzo wielu rolników. – Zostawili wszystko i szli ludziom na ratunek – powiedział Burmistrz. I dodał: - W takiej jedności i we współpracy jest siła naszego narodu.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek podziękował Samorządowi Gminy Gąbin za to, że XX Dożynki Powiatu Płockiego mogły został zorganizowane właśnie na tej pięknej ziemi. – W skład naszego Powiatu wchodzi 15 gmin, w których dominującą gałęzią jest rolnictwo. Przez cały rok mamy więc za co dziękować rolnikom, ale dziś czynimy to w sposób szczególny – mówił Starosta. – W ostatnich latach rolników dotyka wiele problemów: od suszy po bardzo niskie ceny. To wyzwania, na które wszyscy musimy reagować, ale i dziękować Boskiej Opatrzności, że co roku udaje się te plony zebrać.

Starosta, korzystając z okazji, podziękował też wszystkim za doskonałą współpracę w czasie czterech ostatnich lat. – Dla mnie to honor i zaszczyt móc pracować dla Państwa jako Starosta. Życzę Wam wszystkim, abyście nigdy nie zapomnieli, że jesteście wspaniałymi, mądrymi, otwartymi ludźmi i najważniejszym bogactwem tej ziemi – podkreślił Mariusz Bieniek.

Prezes Krajowej i Mazowieckiej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przypomniał, że Dożynki to święto chłopów, a także wszystkich tych, którzy szanują pracę rolników. Również zwrócił uwagę na trudne dla rolników czasy, spowodowane suszą i ASF. Podkreślił, że trzeba się wspólnie zastanowić, jak tym problemom można w przyszłości zaradzić. – Nie można wprowadzać podziału pomiędzy miastem a wsią, i jedno, i drugie jest naszemu społeczeństwu bardzo potrzebne. Ale trzeba też zrozumieć, że wieś to nie tylko sielanka, ale przede wszystkim ciężka praca rolników – mówił Prezes.

Podczas Dożynek nie zabrakło oczywiście dzielenia się chlebem oraz obrzędu dożynkowego, który wykonał Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.

Kolejną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń wyróżniającym się mieszkańcom Powiatu Płockiego. Były to honorowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, które Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał na wniosek Starosty Płockiego, a także medale „Zasłużony dla Powiatu Płockiego” oraz Medale Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka w 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które przyznała Kapituła ds. Odznaczeń Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podczas wydarzenia ogromną popularnością cieszył się Piknik Drobiowy zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych wspólnie z Mazowiecką Izbą Rolniczą, który został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Mnóstwo ludzi można było również spotkać przy stoiskach wystawowych i kulinarnych.

Na scenie prezentowały się zespoły z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gąbinie, zespoły Mega Dance i Playboys. Gwiazdą wieczoru był Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który wystąpił na specjalne zaproszenie Marszalka Adama Struzika.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki.

Sponsorzy Dożynek: Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy Mazowsze w Płocku sp. z o.o., Inwestycje Miejskie Sp. z o.o., PEK-MONT Sp. z o.o., ZPHUT EXPORT-IMPORT ŻAWAKOL Andrzej Żabka, Centrum Handlowe Auchan Płock, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ”Okruszek”, ROLMARKET sp. z o.o. sp. k., Bank Spółdzielczy w Gąbinie, Rol-Remont Krzysztof i Jolanta Baranowscy Gąbin, PPHU Zyg-Pol Zygmunt Puternicki Gąbin, ELLA Zakład Remontowo-Budowlany Bronisław Gawrylczyk Sochaczew, PHU Jawis Jacek Wojtalewicz Małe Góry, Hurtownia Rowerów Aleksander Dutkowski Gąbin, Zakład Masarski DANKO Danuta Puternicka Gąbin, Sklep Papierniczo-Przemysłowy ŻAK Ewa Bliźniak Gąbin, Sklep Chemiczno-Przemysłowy Piotr Jażdrzyk Gąbin, Firma Gastronomiczna Gronkiewicz Wojciech Gąbin, HPUT Jerzy Lodziński Gąbin, GLOBAL-LAN  Remigiusz Zalewski Gąbin, Sylwia Jażdrzyk Pizzeria Manhattan, Przemysław Chojnacki - Usługi Geodezyjne Level, Sławomir Goszczycki "Bango" Sp.J., Franciszek Rytwiński - USŁUGI PROJEKTOWE SC drogi, ulice, organizacja ruchu, Jacek Wojtalewicz "JAWIS" Eksport-Import, Helena Olszewska Diagnostyka Pojazdowa - Stacja Kontroli Pojazdów, Jacek Szymczak – Autokaryplock, Andrzej Żabka "Żawakol" Eksport Import, Jerzy Lodziński Pasze dla koni, Piotr Andrzejewski "PRD" S.A, Halina Kajak, Aneta Kajak - Kołodziejska Zajazd Nad Wisłą S.C., Wojciech Ziarkowski Pizzeria Folk, Przemysław Żabka i Piotr Buła "Fructoplant" Sp. z o.o, Agata Gronkiewicz Restauracja Piano, Katarzyna Zasiewska "Kącik Urody", Marek Florkiewicz "Floterm", Drukarnia Laser Graf, ZUPH Inter-Mar Marian Gil Gąbin, Międzynarodowy Przewóz Osób Linkk Iwona Lewandowska Nowe Grabie.

Patronat medialny: PetroNews, Gazeta Wyborcza, Dziennik Płocki, Tygodnik Płocki, Gospodarz - Poradnik Samorządowy, Radio RPL FM, Portal Teraz Gąbin, Portal Płock, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Nasz Płock, E-wyszogrod.pl, PTV: Płocka Telewizja.

 

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.