Wernisaż sztuki w Domu Kultury „Spichlerz” w Nowym Miszewie

W czwartek 09 sierpnia 2018 roku, w Integracyjnym Domu Kultury „Spichlerz”  w Nowym Miszewie odbył się wernisaż Integracyjnego pleneru fotograficznego z wykorzystaniem działań malarskich i graficznych. Uczestniczyli w nim artyści oraz mieszkańcy DPS w Nowym Miszewie i uczestnicy WTZ.

Organizatorem omawianego wydarzenia artystycznego było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi „Razem Lepiej” z Nowego Miszewa, zaś partnerami przy realizacji przedsięwzięcia Dom Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie i Warsztaty Terapii Zajęciowej przy DPS.

Głównym celem przedsięwzięcia była integracja społeczna osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych realizowana poprzez wzajemne poznanie siebie, wymianę doświadczeń, podniesienie poziomu samooceny i samoakceptacji uczestników pleneru, jak też kształtowanie i rozwój uzdolnień fotograficznych i malarskich osób niepełnosprawnych. Współuczestnictwo osób niepełnosprawnych z artystami profesjonalnymi w plenerze fotograficzno - malarskim stworzyło możliwość wejścia w interakcje między poszczególnymi uczestnikami przedsięwzięcia (twórcy pełnosprawni, niepełnosprawni, odbiorcy poplenerowej wystawy).

W trakcie działań twórczych osoby niepełnosprawne i pełnosprawne wspólnie pracowały, tworzyły na zdjęciach i płótnach własną wizję świata, tej pracy towarzyszyły długie rozmowy, wymiany doświadczeń, rady i wskazówki np. jak uzyskać dany efekt. Współuczestnictwo osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych podczas pleneru i wystawy poplenerowej niewątpliwie wpłynęło na kształtowanie prawidłowych postaw społecznych- akceptacji dla odmienności, przełamanie stereotypów, wyczulenie osób w pełni sprawnych na problemy osób niepełnosprawnych.

Efektem wytężonej pracy twórczej było kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach zaprezentowanych później na poplenerowej wystawie w Integracyjnym Domu Kultury Spichlerz. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wicestarosta Iwona Sierocka, Kierownik płockiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marlena Mazurska, Dyrektor PCPR w Płocku Małgorzata Lewandowska oraz Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Dariusz Boszko.

Honorowym patronem pleneru był Starosta Płocki Mariusz Bieniek.