Spływ Kajakowy KĘPIAK 2018

W połowie lipca odbył się II Spływ Kajakowy KĘPIAK 2018. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski.

Organizatorem spływu była Ochotnicza Straż Pożarna w Kępie Polskiej, a współorganizatorami - Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Sokół w Bodzanowie oraz Stowarzyszenie Klub Biegacza Sokół Bodzanów. Patronami medialnymi przedsięwzięcia zostali: Tygodnik Płocki, e-Wyszogrod.pl oraz Portal Płock.

Wydarzenie zostało zarejestrowane w programie „Niepodległa” na stronie www.niepodlegla.gov.pl dla uczczenia przez Gminę Bodzanów 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Zwycięzcami tegorocznej II edycji spływu kajakowego KĘPIAK 2018 zostali:

I miejsce - Jarosław Lipczyński i Marek Kajs - Miszewo
II miejsce - Stefan Michalski i Maciej Sobótka - Łomianki
III miejsce - Kamil Laskowski i Paweł Marciniak - Kępa Polska

Podczas zakończenia Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bodzanów Paweł Różański wręczyli puchary dla zwycięzców i najstarszego uczestnika, którym był Pan Piotr Mikos (79 lat) z Płocka, oraz wręczyli pamiątkowe medale i dyplomy dla wszystkich uczestników.

Trasa spływu składała się z dwóch etapów:

• Etap I Modlin Twierdza – Czerwińsk – 28,3 km
  • Etap II – Czerwińsk - Kępa Polska 28,2 km
  • Etap I + II – Modlin Twierdza – Czerwińsk – Kępa Polska – 56, 5 km z odcinkiem Wyszogród – Kępa Polska, jako wyścig uczestników

W punkcie kontrolnym w Czerwińsku, gdzie zakończył się I etap, czekał na uczestników spływu statek Turystycznej Żeglugi Wiślanej WODNIK Pana Lecha Zycha, który zabrał na pokład osoby rezygnujące z II etapu w rejs turystyczny. Najbardziej wytrwali przepłynęli cały dystans liczący 56,5 km.

Spływ trwał od godz. 8.00 do 17.00. Udział zgłosiło 48 uczestników, z czego ostatecznie popłynęły 34 osoby. Na starcie stanęli uczestnicy z Giżycka w woj. warmińsko-mazurskim, Olsztyna, Rudy Śląskiej, Warszawy, Łomianek, Płocka, Bodzanowa, Kępy Polskiej, Gąsewa, Miszewa, Cybulina, Machcina w pow. płockim oraz para uczestników z Francji.

Podczas trasy uczestnicy podziwiali miejscowe zabytki oraz piękno nadwiślańskiej przyrody, tj. Twierdzę w Modlinie, Bramę Ostrołęcką, spichlerz Jana Jakuba Gaya, ujście rzeki Narew do Wisły, rezerwat przyrody „Zakole Zakroczymskie”, rezerwat przyrody Kępa Rakowska, rezerwat przyrody Kępa Antonińska, przystań wodną w Suchodole oraz rezerwat przyrody Wyspy Zakrzewskie.

Dolina środkowej Wisły to urokliwe miejsca do uprawiania wodnej turystyki, z którą uczestnicy spływu zmierzyli się podczas dziewięciu godzin wiślanej przygody. Pomimo pochmurnej pogody, komandor spływu Bogusław Siudalski wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kępie Polskiej i Nowodworskim Wodnym Pogotowiem Wodnym poprowadzili uczestników spływu na wodnej turystycznej trasie rzeki Wisły.

Podczas wspólnej integracji wszyscy uczestniczyli również w promocji produktu lokalnego, którą rozpoczął Wójt Gminy wraz z małżonką wspólnie z grupą nieformalną Pierożanki. Wspólna promocja produktu pod nazwą „Lepiuchy bodzanowskie” jest kolejnym etapem przygotowania wniosku do Marszałka Województwa Mazowieckiego o rejestrację produktu lokalnego. „Lepiuchy bodzanowskie” to smakowite pierogi z farszem cebulowo-makowym serwowane lokalnej społeczności w ramach programu Działaj Lokalnie, również dofinansowanego przez Powiat Płocki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom spływu kajakowego przeżycia wspaniałej wiślanej przygody!

Spływ Kajakowy został zorganizowany w ramach zadania „Spływ Kajakowy KĘPIAK 2018” dofinansowanego przez Powiat Płocki.