Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie płockim

30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z okazji tego szczególnego dnia w powiecie płockim odbyły się 2 wydarzenia związane z rodzicielstwem zastępczym.

W dniu 02 czerwca 2018 r. odbyła się wycieczka do Farmy Iluzji – Parku Edukacji
i Rozrywki w Trojanowie - dla 54 osób, tj. dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych zawodowych, rodzinnych domów dziecka oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych
z terenu powiatu płockiego wraz z opiekunami. Wycieczka została zorganizowana przez Dyrektora Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Typu Rodzinnego nr 1 w Nowym Bronowie – Panią Danutę Lewicką, przy współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku. Uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzili między innymi: latającą chatę tajemnic, tunel zapomnienia, zakręcony domek, muzeum iluzji, labirynt luster, bajkowy pałac cieni. Ciekawymi atrakcjami były również: lewitujący kran, lewitujące piłeczki, meble olbrzyma oraz ścieżka złudzeń. Dzieci aktywnie spędzały czas w parku trampolin, placach zabaw, w parku linowym oraz na karuzelach.
Wszyscy uczestnicy mieli zapewnione wyżywienie oraz drobny prowiant na drogę.
Nie zabrakło świetnego humoru i pięknej pogody.

Ponadto Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku w ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowało Konferencję dla Służb Społecznych i Rodzin Zastępczych. Konferencja odbyła się w dniu 07 czerwca 2018 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku.

W wydarzeniu uczestniczyli: Wicestarosta Powiatu Płockiego – Pani Iwona Sierocka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku – Pani Małgorzata Lewandowska, Dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Typu Rodzinnego nr 1
w Nowym Bronowie – Pani Danuta Lewicka, Przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Prowadzący Rodzinne Domy Dziecka, Rodziny Zastępcze Zawodowe i Niezawodowe
oraz Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku.

Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Typu Rodzinnego 1 w Nowym Bronowie, które w imieniu wszystkich dzieci przebywających w pieczy zastępczej na terenie powiatu płockiego złożyły kwiaty ze słowami podziękowania na ręce Wicestarosty Powiatu Płockiego i Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Płocku.

Tematem Konferencji było upowszechnienie wiedzy o przyczynach
i przebiegu współczesnych zachowań ryzykownych, uzależnień  i zaburzeń zachowania.
Warsztaty poprowadził Zespół Trenerów: Pani Agnieszka Taper i Pan Mariusz Z. Jędrzejko. Tematyką szkolenia była problematyka nowych substancji psychoaktywnych
(kierunki i dynamika zmian, charakterystyka lokalnego rynku, sposoby działania dealerów), mechanizmy działania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych oraz zasady postępowania z substancją psychoaktywną. Ponadto podczas trwania konferencji podjęty został temat bezpieczeństwa własnego, postępowania w sytuacjach krytycznych,
jak również zabezpieczanie substancji. Szkolenie zostało poprowadzone z udziałem uczestników biorących udział w ćwiczeniach podczas realizowanej części warsztatowej.

Dla wszystkich uczestników przewidziano również pyszny poczęstunek, podczas którego uczestnicy mogli wymienić się wrażeniami ze szkolenia jak również własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, jakich doświadczają na co dzień w związku z opieką nad dziećmi.