„Mazowsze dla Syrii” – wspólnie zbudujmy szkołę w Yabrud

- Dajmy dzieciom w Syrii szansę na lepsze jutro – apeluje Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, zachęcając do zaangażowania się w akcję „Mazowsze dla Syrii”. Samorząd Powiatu Płockiego przyłącza się do tego apelu.

Edukacja jest jedną z podstawowych potrzeb w życiu człowieka, przepustką do lepszej przyszłości również dla tych, których dzieciństwo przebiega pod wojennym ostrzałem. Bez dostępu do edukacji także młodzież w ogarniętej wojną Syrii będzie straconym pokoleniem. Dlatego Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska zapraszają do akcji „Mazowsze dla Syrii”, której celem jest zebranie 1 mln zł na fundusz budowy szkoły im. Janusza Kusocińskiego – polskiego olimpijczyka.

Inicjatywa jest odpowiedzią na prośbę Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w odbudowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry. Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polskie Palmiry i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.

W akcję „Mazowsze dla Syrii” zaangażowali się m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego w Płocku.

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest międzynarodową organizacją wspierającą ofiary wojny, także w Syrii. Dzięki pomocy darczyńców, współfinansuje w 140 krajach świata projekty pomocy humanitarnej: odbudowę domów, szpitali i szkół w miejscach katastrof naturalnych i wojen, wspiera w zakresie dożywiania i leczenia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.

JAK MOŻNA POMÓC?

Nr konta: 63102049000000850230555762 z dopiskiem LUDZIEŃKI

SMSpod nr 72405 o treści LUDZIENKI (koszt SMS 2,46 zł z VAT).

Na stronie http://pkwp.org/mazowszedlasyrii można również obejrzeć teledysk do piosenki pt. „Ludzieńki” - inspirowany malarstwem polskiego artysty Dariusza Twardocha - który promuje tę akcję.