Obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystością poświęcenia i przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Gąbinie

Wszyscy doskonale wiemy, że służba drugiemu człowiekowi, społeczeństwu, Ojczyźnie jest jednym z najpiękniejszych życiowych powołań. Czasem trudnym, wymagającym, niebezpiecznym ale jednak pięknym. Udowadniają nam to przede wszystkim dzielni Strażacy – mówiła Wicestarosta Iwona Sierocka podczas niedzielnych uroczystości w Gąbinie. Oficjalne obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystością poświęcenia i przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Gąbinie rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków w kościele parafialnym w Gąbinie

Adam, bo takie imię wybrali dla niego strażacy to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGS z napędem 8x8, silnikiem wysokoprężnym o mocy 460 koni mechanicznych. MAN ma pojemność 11 tysięcy litrów wody i 1100 litrów środka pianotwórczego. Producent wyposażył pojazd w zraszacze, mocowania aparatów w kabinie, kamerę cofania, masz oświetleniowy w technologii LED, kompozytową skrzynię na dachu oraz autopompę o wydajności 6800 litrów na minutę i szybkie natarcie działające na wysokim ciśnieniu. Dodatkowo instalacja doprowadzająca wodę do działka znajdującego się na dachu wykonana jest w taki sposób aby zmaksymalizować zasięg rzutu. Pojazd posiada generator sygnałów CODE3. Projekt, który został zrealizowany oprócz zakupu samochodu objął również zakup kamery termowizyjnej i pompy szlamowej z osprzętem.

Podczas swojego wystąpienia Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik odznaczył cztery osoby pamiątkowym medalem "Pro Masovia", który jest nadawany osobom i instytucjom zasłużonym dla województwa mazowieckiego. Odznakę otrzymali: Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, Prezes OSP w Gąbinie, Radny Powiatu Płockiego Waldemar Zawadzki, Zastępca Naczelnika do spraw operacjno-technicznych Grzegorz Puternicki oraz Zastępca Naczelnika do spraw wyszkolenia Damian Zawadzki.

Z okazji obchodzonego Święta Strażaka wręczono również medale Za Zasługi dla Pożarnictwa oraz odznaki Wzorowy Strażak oraz odznaki za wysługę lat. Zarząd OSP w Gąbinie w podziękowaniu za wspieranie jednostki wyróżnił kilka osób miedziorytami z wizerunkiem Świętego Floriana.

Zakup pojazdu współfinansowany był ze środków: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Państwowej Straż Pożarnej ze środków przeznaczonych na Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Miasto i Gminę Gąbin oraz OSP Gąbin. Koszt pojazdu z wyposażeniem zakupionym na stałe to kwota 1 170 960 złotych. Całość projektu opiewa na kwotę 1,2 mln złotych. Nowy Man zastąpił wysłużonego Jelcza.

Samorząd Powiatu Płockiego podczas uroczystości w Gąbinie reprezentowali Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Płocku Adam Sierocki.