„Nie ma dzieci, są ludzie”

„Nie ma dzieci, są ludzie” - słowa Janusza Korczaka były motywem przewodnim konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, która odbyła się 12 marca w Orlen Arenie w Płocku.

Gościem specjalnym był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Poruszył m.in. temat przemocy w szkole. -  Jestem przekonany, że nie bierze się ona znikąd – mówił. – Statystyki pokazują, że jej poziom spada systematycznie od 2010 roku, kiedy wprowadzono  w naszym kraju prawny zakaz bicia dzieci. Dziś na szczęście przemoc nie jest już czymś, co się bezkarnie usprawiedliwia.
Rzecznik Praw Dziecka podkreślał, że dorośli, wychowani w myśl zasady, że „dzieci i ryby głosu nie mają”, muszą nauczyć się rozmawiać z młodymi ludźmi, bo rzeczywistość się zmieniła.

Wykład „O roli edukacji włączającej w szkole” wygłosiła dr Ewa Bartuś z Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej i Pracy Socjalnej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku, zaś o Wolontariacie – jak od najmłodszych lat uczyć pomagania mówiła Beata Olszewska – Pełnomocnik ds. Wolontariatu przy Urzędzie Miasta Płocka. Konferencję zakończył panel dyskusyjny oraz prezentacja dobrych praktyk.

Powiat Płocki reprezentowała Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych oraz Michał Twardy – Sekretarz Powiatu.

Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.