Edukacja po reformie – Konferencja w Radzanowie

W tym roku szkolnym rozpoczęło się wdrażanie nowej reformy edukacji. Zmiany jakie przyniosła nowa ustawa zburzyły dotychczasowy system kształcenia. W efekcie wystąpiło wiele problemów, z którymi zmagać się musi nie ustawodawca, lecz samorządy. Są to m.in. wygaszanie dotychczasowych gimnazjów oraz kwestia kontynuacji zatrudnienia nauczycieli.

7 marca w Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie odbyła się Konferencja, w której udział wzięli m.in. posłanka na Sejm RP Elżbieta Gapińska, Wicestarosta Iwona Sierocka, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP Ewa Kowalak oraz wójt Gminy Radzanowo Sylwester Ziemkiewicz. Rozmówcy próbowali odpowiedzieć na różne trudne pytania związane z nowymi realiami kształcenia z poziomu gminy, powiatu oraz z poziomu grupy zawodowej nauczycieli - bezpośrednich beneficjentów nowelizacji.

- Nowa organizacja szkolnictwa wprowadziła nowe obowiązki, które to spadły na barki samorządów w szczególności gmin – wyjaśniała Iwona Sierocka –  Cieszę się, że w naszym powiecie mamy sprawnych i zaradnych samorządowców, którzy sami starają się znaleźć i w efekcie znajdują rozwiązania, aby konsekwencje reformy były jak najmniej uciążliwe dla wszystkich zainteresowanych stron.

Zmiany objęły także Kartę Nauczyciela. O krytycznym stosunku Związku Nauczycielstwa Polskiego do zaistniałych zmian informowała Ewa Kowalak.

Sytuację przed jaką stawiane są samorządy gminne przedstawił Sylwester Ziemkiewicz na przykładzie Gminy Radzanowo.

O obecnej sytuacji szkolnictwa polskiego w odniesieniu ogólnokrajowym opowiedziała Elżbieta Gapińska, wieloletnia nauczycielka, obecnie posłanka na Sejm RP.