Kwalifikacja 2018 rozpoczęta

W dniu 12 lutego 2018 r. rozpoczęła się na terenie powiatu płockiego kwalifikacja wojskowa. W inauguracji udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Płocku
z Panią Iwoną Sierocką – wicestarostą oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku z zastępcą Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Płocku, mjr mgr Zbigniewem Przybyszewskim.

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu płockiego przeprowadzona zostanie w dniach 12 lutego- 16 marca 2018 r. Celem kwalifikacji jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2018 roku podlegają:

1. mężczyźni urodzeni: w 1999 r. ;
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1994- 1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osoby urodzone w latach 1997- 1998, które:
  4. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  5. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  6. kobiety urodzone w latach 1994-1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa
    w §2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie ustalenia grupy kobiet poddanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2017, poz. 944)
  7. osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

W roku bieżącym na terenie powiatu płockiego do kwalifikacji wojskowej zobowiązanych jest stawić się 679 mężczyzn  rocznika podstawowego i 40rocznika starszego oraz ponad 40 kobiet.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Płocku mieści się w budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku, Al. Kilińskiego 12, tel. 261- 441- 234