III Bieg Charytatywny „Razem dla Autyzmu”. Pobiegnij i wesprzyj!

- Chcemy poprzez ten bieg zwrócić uwagę na nas i nasze dzieci, chcemy wyjść z czterech kątów i pokazać, że jesteśmy i mamy takie same prawa. Po naszych dzieciach nie widać na pierwszy rzut oka tego schorzenia, ale ich specyficzne zachowanie nierzadko wzbudza negatywne emocje. Chcemy to zmienić i uświadomić społeczeństwu, na czym polega autyzm – mówią organizatorki biegu.

III Bieg Charytatywny „Razem dla Autyzmu” odbędzie się 8 kwietnia w Radotkach w gminie Brudzeń Duży. Malownicze plenery Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego i gościnna Osada Młynarza nad Skrwą z pewnością przyciągną i zauroczą niejedną osobę. A uczestnictwo w biegu może dodatkowo pomóc wielu ludziom, którzy często zamykają się w domach z obawy przed reakcją środowiska.

- Jest nam bardzo miło, że z roku na rok coraz większa grupa biegaczy uczestniczy w naszym wydarzeniu. Tego typu akcje pomagają zrozumieć, na czym polega autyzm, tym bardziej, że bieg organizujemy w kwietniu, kiedy to przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu [święto obchodzone corocznie 2 kwietnia] – mówią organizatorki biegu z Klubu Rodziców Dzieci z Autyzmem w Płocku.

Klub liczy już ponad 20 rodzin, każdy, w którego życiu pojawiło się to schorzenie, może się do niego przyłączyć. – W grupie jest raźniej, wspieramy się, wymieniamy doświadczeniami i informacjami na temat autyzmu – dodają panie z Klubu.

Bieg „Razem dla Autyzmu” jest chyba najbardziej widoczną inicjatywą tych rodziców. Mogą w nim uczestniczyć zdrowi i chorzy, starsi i młodsi, panie, panowie, dzieci. Słowem – wszyscy chętni.

Bieg główny będzie w tym roku liczyć 5 km, może w nim wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat. Będzie to bieg po lesie i – co warte podkreślenia – nie chodzi w nim o wyniki i rywalizację. Podobne założenia ma tzw. bieg krasnala, tyle że w tym przypadku trasa będzie liczyła 100 m, a na starcie mogą stanąć dzieci.

W biegu głównym może wziąć udział 250 osób, zapisy już ruszyły i potrwają do 7 kwietnia. Można się zarejestrować za pośrednictwem strony foxter-sport.pl, tutaj również dokonamy opłaty za bieg główny, która wynosi 40 zł (bieg krasnala jest bezpłatny). Środki zebrane za uczestnictwo w biegu będą przeznaczone na turnus terapeutyczno-integracyjny. Wszystkie szczegóły dostępne są na facebookowym profilu wydarzenia: III Bieg Charytatywny „Razem Dla Autyzmu” Płock.

Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, a na mecie – medal. Na miejscu będzie stoisko informacyjne, nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, a każde dziecko, które wystartuje w biegu krasnala, dostanie medal i upominki.

Zwieńczeniem biegu „Razem dla Autyzmu” będzie wypuszczenie w niebo mnóstwa niebieskich balonów (niebieski to kolor symbolizujący solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem), a także ognisko i pyszna grochówka.

- Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, ale też refleksji. Nie pozwólmy, by dzieliły nas jakieś choroby, schorzenia czy uprzedzenia – zachęcają organizatorki.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek objął Honorowym Patronatem III Bieg Charytatywny „Razem dla Autyzmu” i przekaże nagrody dla uczestników.