„Narkotyki i dopalacze – przyczyny przemocy i destabilizacji rodziny”

21 listopada br. uczniowie klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „Narkotyki i dopalacze – przyczyny przemocy i destabilizacji rodziny”. Warsztaty prowadził Leszek Roszczenko – specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Centrum Profilaktyki Społecznej – jednej z największych w Polsce platform edukacyjnych w zakresie prewencji uzależnień i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach zyskała wiedzę o substancjach psychoaktywnych, mechanizmach ich działania, zasadach postępowania
z osobami pod wpływem narkotyków i dopalaczy oraz odpowiedzialności karnej osób posiadających środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Dyskutowano o zagrożeniach zdrowotnych, społecznych i moralnych związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy. Niezdolności uzależnionych do podejmowania świadomych decyzji, udziału w życiu społecznym, szkolnym
i rodzinnym. Nadużywanie substancji uzależniających to nie tylko poważny problem zdrowotny to także wiele negatywnych konsekwencji dla najbliższego otoczenia oraz szkód i kosztów dla całego społeczeństwa.

Wraz z warsztatami została przeprowadzona przez pracowników Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych kolejna odsłona kampanii „Stop przemocy”. Kampanii prowadzonej zgodnie z harmonogramem Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020, który został przyjęty Uchwałą
nr 132/XIV/2016 Rady Powiatu w Płocku  z dnia 30 marca 2016 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na występujący problem stosowania różnego rodzaju przemocy. Uczniowie otrzymali ulotki i materiały informacyjne dot. zjawiska przemocy, skutków jej stosowania, mitów i faktów. Zostali również poinformowani o tym gdzie szukać pomocy.

Szczególnym akcentem kampanii był zwrócenie uwagi na cyberprzemoc czyli przemoc stosowaną za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych, która
w przeciwieństwie do przemocy fizycznej nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem.

Publiczne mówienie o przemocy jest dużym problemem i wyzwaniem. Należy jednak podkreślić, że bez ujawnienia problemu, nie ma szansy, by zmienić tą trudną sytuację. Przemoc nie jest prywatną sprawą, jest przestępstwem i o tym należy mówić. Dlatego ważne są kampanie społeczne a przede wszystkim reagowanie w przypadku podejrzenia, że komuś dzieje się krzywda.