• Dziś w Dniu Pracownika Służby Zdrowia, przypadającym w tym szczególnym, trudnym czasie, serdecznie dziękujemy lekarzom oraz pielęgniarkom za pełną poświęceń służbę na rzecz drugiego człowieka. Dziękujemy za oddanie w niesieniu pomocy potrzebującym, za wyrozumiałość oraz ogromne serce. Życzymy Wam wiele satysfakcji z wykonywanej pracy oraz tylko radości w życiu osobistym.

• 1 kwietnia 2020 roku został ogłoszony nabór wniosków o udzielenie niskooprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców, która jest pierwszym elementem Tarczy Antykryzysowej, realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Płocku.

• Starostwo Powiatowe w Płocku informuje, iż nie udziela informacji dotyczących osób zakażonych koronawirusem COVID-19, osób objętych kwarantanną, osób hospitalizowanych lub osób pod nadzorem epidemiologicznym.

Pytania proszę kierować do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Płocku telefon: 24 367-26-01.

• Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów i  burmistrzów do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie przewiduje, że dziś (13 marca br.) zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

1. Jeśli wróciłeś do Polski z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa SARS- COV-2 i nie masz objawów chorobowych  takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
      •    Pozostań w domu przez 14 dni,
      •    Prowadź samoobserwację - codzienny pomiar temperatury,
      •    Nie opuszczaj miejsca zamieszkania,
      •    Nie wychodź z domu do lekarza,
      •    Nie wychodź z domu do sklepu czy na spacer z psem,
      •    Nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe - zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra,
      •    Jeżeli to możliwe korzystaj z oddzielnej łazienki
    2. Jeśli poczujesz się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem,  to zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego  bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku tel: 609 817 331 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, ul. Medyczna 19.

3. Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.
    • •  Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią u Ciebie następujące objawy: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem - bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową  Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku telefon 609 817 331  lub zgłoś się bezpośrednio do  oddziału obserwacyjno-zakaźnego w  Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, ul. Medyczna 19 , gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

• •  Osoby, na które nałożono kwarantannę absolutnie nie powinny opuszczać miejsca zamieszkania. Nie opuszczaj miejsca kwarantanny np. nie wychodź z domu do sklepu, czy na spacer z psem. Udzielaj informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat stanu zdrowia. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj telefonicznie Państwową Inspekcję Sanitarną. Często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, dezynfekuj powierzchnie dotykowe, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania.

•  Wobec tych osób, które są wskazane przez zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku, wszystkie badania są bezpłatne . To właśnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Płocku powinna być pierwszym kontaktem w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem. Inspektorzy sanitarni przeprowadzają wstępny wywiad z pacjentem i kierują go do odpowiedniego  szpitala, a potem ma nad nim nadzór.
    1. Czas wolny od zajęć lekcyjnych nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. To czas mądrych wyborów zdrowotnych.. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem