Badania przesiewowe dla mieszkańców powiatu płockiego

Przesiewowe badania profilaktyczne są bezpłatne, bezpieczne, nie wymagają skierowania.

1) Program profilaktyki raka szyjki macicy - etap podstawowy

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku pod uwagę brany jest rok urodzenia) ubezpieczonych, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. Badanie polega na pobraniu materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego i jest realizowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w zakresie położnictwa i ginekologii oraz w ramach świadczeń położnej POZ. W przypadku zaistnienia wskazań do wykonania pogłębianej diagnostyki pacjentka kierowana jest na dalsze badania wykonywane w ramach programu.

2) Program profilaktyki raka piersi - etap podstawowy

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które:

• w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w programie

oraz u których wcześniej nie zdiagnozowano nowotworu złośliwego piersi,

• co 12 miesięcy, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka) lub mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.

Badania    mammograficzne    wykonywane    są    zarówno    w    pracowniach    stacjonarnych  jak i mobilnych.

3)    Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)

Program adresowany jest dla osób powyżej 18 roku życia palących tytoń. Poradnictwo antytytoniowe z diagnostyką i profilaktyką POChP (z wykonaniem spirometrii) adresowane dla kobiet i mężczyzn pomiędzy 40-65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie stwierdzono wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc potwierdzonej badaniem spirometrycznym. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1743, z późn. zm.) realizacja etapu podstawowego programu dedykowana jest lekarzom POZ.

4)    Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)

Program    skierowany    do    osób    zadeklarowanych    na    listę    lekarza    POZ,    będących w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia oraz  które w okresie  ostatnich  5   lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu.

Podkreślamy, że świadczenia w programie dostępne są w każdym podmiocie, który zawarł z Funduszem umowę na realizację świadczeń lekarza POZ.

5)    Świadczenia w ramach profilaktyki gruźlicy

Program profilaktyki gruźlicy adresowany jest do osób dorosłych w szczególności wywodzących się z „trudnych środowisk", które wcześniej w wywiadzie nie miały rozpoznanej gruźlicy. Należy zaznaczyć, że świadczenia realizowane są przez pielęgniarki POZ u osób zadeklarowanych na ich listy, we wszystkich podmiotach, które zawarły umowę z Funduszem.

Szczegółowe informacje dotyczące dostępności do świadczeń w poszczególnych programach, warunków kwalifikacji pacjentów oraz zakresu wykonywanych świadczeń dostępne są na stronie internetowej Oddziału: www.nfz-warszawa.pl w zakładce programy profilaktyczne.