Agencja wypłaca pomoc covidową z PROW i „chryzantemową”

Trwają wypłaty pieniędzy dla gospodarstw rolnych szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19 oraz sprzedawców chryzantem, którzy z powodu pandemii i nakazu zamknięcia cmentarzy nie mogli sprzedać kwiatów. - Wszyscy, którzy wystąpili o taką pomoc, otrzymają pieniądze do końca bieżącego roku – podkreśla Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ponad 180 tys. rolników, których gospodarstwa szczególnie ucierpiały w wyniku pandemii, a którzy w terminie 9 września -7 października 2020 r. złożyli w ARiMR wnioski o tzw. pomoc covidową, finansowaną z budżetu PROW na lata 2014-2020, otrzyma wsparcie w łącznej wysokości blisko 1,2 mld zł. O ten rodzaj pomocy mogli starać się rolnicy działający w następujących sektorach produkcji: bydła mięsnego, krów typu mlecznego i kombinowanego, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego, drobiu nieśnego i upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych szklarniach lub tunelach foliowych. Wysokość wsparcia jest uzależniona od rodzaju i skali prowadzonej produkcji rolnej. Maksymalna kwota pomocy dla rolnika nie może przekroczyć 31,43 tys. zł (równowartość 7 tys. euro). Do 22 grudnia Agencja wypłaciła pieniądze 179,7 tys. rolników, przekazując im łącznie 1,19 mld zł.

Sukcesywnie wypłacane są również rekompensaty dla tych posiadaczy chryzantem, którzy do końca listopada złożyli w Agencji pokwitowania za przekazanie kwiatów do wykorzystania lub utylizacji. O tę pomoc finansową w łącznej kwocie ok. 84,6 mln zł wystąpiło ponad 5,3 tys. producentów i sprzedawców chryzantem. Do 23 grudnia na konta bankowe 5,14 tys. wnioskodawców ARiMR przekazała 76,37 mln zł.

Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji.

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30