Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku dla mieszkańców Płocka i Powiatu Płockiego powracających do Polski

 

 

 1. Jeśli wróciłeś do Polski z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa SARS- COV-2 i nie masz objawów chorobowych takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
 • Pozostań w domu przez 14 dni,
 • Prowadź samoobserwację - codzienny pomiar temperatury,
 • Nie opuszczaj miejsca zamieszkania,
 • Nie wychodź z domu do lekarza,
 • Nie wychodź z domu do sklepu czy na spacer z psem,
 • Nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe - zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra,
 • Jeżeli to możliwe korzystaj z oddzielnej łazienki
 1. Jeśli poczujesz się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, to zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego  bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku tel: 609 817 331 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, ul. Medyczna 19.
 2. Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.

– Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny – dodał minister.

 • Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią u Ciebie następujące objawy: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem - bezzwłocznie, telefonicznie powiadom Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku telefon 609 817 331  lub zgłoś się bezpośrednio do  oddziału obserwacyjno-zakaźnego w  Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, ul. Medyczna 19 , gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
  Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
 • Osoby, na które nałożono kwarantannę absolutnie nie powinny opuszczać miejsca zamieszkania. Nie opuszczaj miejsca kwarantanny np. nie wychodź z domu do sklepu, czy na spacer z psem. Udzielaj informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat stanu zdrowia. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj telefonicznie Państwową Inspekcję Sanitarną. Często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, dezynfekuj powierzchnie dotykowe, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania.
 • Wobec tych osób, które są wskazane przez zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku, wszystkie badania są bezpłatne To właśnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Płocku powinna być pierwszym kontaktem w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem. Inspektorzy sanitarni przeprowadzają wstępny wywiad z pacjentem i kierują go do odpowiedniego  szpitala, a potem ma nad nim nadzór.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.