Gmina Łąck

POL Łąck COA.svgUrząd Gminy w Łącku

Wójt Gminy Zbigniew Białecki

ul. Gostynińska 2

09-520 Łąck

tel. +48 (24) 384-14-00

fax. +48 (24) 384-14-15

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.gminalack.pl/

Gminę Łąck tworzy 19 wsi zamieszkałych przez 4867 osób na obszarze 93,7 km2. 4408 ha zajmują lasy, 522 ha to obszar jezior. Bardzo bogata jest historia Łącka.


W 1356 r. Książę Płocki Siemowit III nadał prawa miejskie wsi Zaździerz położonej nad Jeziorem Zdworskim i prawa wiejskie miejscowości Łąck. Niezwykłe położenie, wspaniałe lasy i jeziora oraz bogata i różnorodna fauna i flora to niepodważalne atrakcje mające wpływ na historię Łącka i okolic. Królowie i książęta Polski urządzali tu częste i huczne polowania. W okresie międzywojennym założono w Łącku stadninę koni, która funkcjonuje do dziś. W okresie okupacji hitlerowskiej lasy łąckie stały się miejscem masowych egzekucji na miejscowej ludności. Dziś przypominają o tym Pomniki Pamięci w Wincentowie, Grabinie i Woli Łąckiej.

W Łącku kręcono wiele scen do znanych filmów, m.in.: "Pościg", "Szatan z VII klasy", "Stawka większa niż życie", "Szwadron", "Cwał" oraz "Ogniem i mieczem" J. Hoffmana, co na trwałe wpisało się w historię gminy.

Gmina Łąck leży w sercu Pojezierza Gostynińskiego na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Wśród lasów są 4 rezerwaty, 22 pomniki przyrody oraz 7 malowniczo położonych jezior. Ze względu na swe położenie (centrum kraju), bardzo dobrą dostępność komunikacyjną (PKP, PKS), skrzyżowanie 2 dróg wojewódzkich Płock-Warszawa i Płock-Łódź oraz walory krajoznawcze - gmina Łąck jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Cztery główne szlaki turystyczne są idealne dla turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz narciarstwa biegowego zimą. Miłośników przyrody zainteresuje śródleśna ścieżka dydaktyczna. Na 5 zagospodarowanych turystycznie jeziorach (w Grabinie, Zdworzu, Koszelówce, Zaździerzu) uprawiać można sporty wodne: kajakarstwo, windsurfing, żeglarstwo, pływanie. Dwa Jeziora Łąckie (Duże i Małe) to rezerwaty dzikiego ptactwa i z uwagi na bogactwo ryb - raj dla wędkarzy.

Pobyt na terenie gminy umożliwiają i organizują liczne ośrodki wypoczynkowe, rekreacyjne, campingi, pola namiotowe, hotele, schronisko młodzieżowe, a także kwatery prywatne w coraz liczniejszych gospodarstwach agroturystycznych.

Stado Ogierów organizuje obozy jeździeckie, naukę jazdy konnej dla każdego, wczasy w siodle i międzynarodowe zawody jeździeckie, które uatrakcyjniają pobyt turystów na tym terenie.

Życie kulturalne gminy skupia się wokół wiejskiej galerii w Koszelówce, gdzie organizowane są coroczne liczne imprezy o zasięgu gminnym i krajowym.

Do dyspozycji zwolenników czynnego wypoczynku są: 2 stadiony, 4 boiska sportowe, 2 przystanie, 5 kąpielisk, hipodrom oraz kort tenisowy w Łącku.

Tak dużą atrakcyjność turystyczną i bogatą infrastrukturę zapewnia gminie dbałość władz o ochronę środowiska naturalnego. Brak przemysłu i nowatorskie inwestycje zgodne z ideą ekorozwoju zapewniły Gminie Łąck zdobycie w 1995 r. nagrody Prezydenta RP dla jednej z najbardziej ekologicznych gmin w Polsce.

WARTO ZWIEDZIĆ:

  • Kościół parafialny z XIX w. w Korzeniu,
  • eklektyczny pałac, park i kapliczkę pałacową z XIX w.,
  • stajnie i wozownie z pocz. XIX w.,
  • dwór murowany i czworaki wzniesione w I poł. XIX w.,
  • wyłuszczarnię nasion (nadal funkcjonuje) z pocz. XIX w.

Budynek należący do Państwowego Stada Ogierów w Łącku

Jezioro Łąckie Małe

Plaża nad jeziorem Zdworskim

Zawody jeździeckie w Łącku

Jezioro Łąckie Duże

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok