Gmina Bulkowo

bulkowo2Urząd Gminy w Bulkowie

Wójt Gminy Gabriel Graczyk

ul. Szkolna 1

09-454 Bulkowo

tel. +48 (24) 265-20-13, 24 265-20-41, 24 265-23-48

fax. +48 (24) 265-23-50

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.bulkowo.pl

Gmina Bulkowo położona jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie płockim – jego wschodniej części. Graniczy ona z czterema gminami powiatu płockiego (Staroźreby, Radzanowo, Bodzanów i Mała Wieś) oraz dwiema gminami powiatu płońskiego (Naruszewo i Dzierzążnia). Jej administracyjne centrum – miejscowość Bulkowo – jest oddalone 22 km od Płońska, 35 km od Płocka i 86 km od Warszawy.
Jest to gmina wiejska o charakterze rolniczym. Ze względu na liczbę mieszkańców w ilości 5552 (stan na 31.12.2019 r.) oraz dużą powierzchnię – 116,193 km2 jest gminą o rozproszonym układzie osadniczym.

Tereny obecnej gminy Bulkowo leżały na Ziemi Wyszogrodzkiej, stanowiły jej środkową część. Najstarsze wzmianki o wsi Bolkowo są w dokumentach z lat 1113-1124 i 1230-1240, zawierających spisy nazw grodów i wsi przeznaczonych przez kapitułę płocką dla klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku.

Do XVI wieku wieś nazywana była Bolkowem, obecna nazwa obowiązuje prawdopodobnie od 1526 roku, kiedy to Bulkowo staje się własnością królewską. Jak podaje „Słownik historyczno-geograficzny ziemi wyszogrodzkiej w średniowieczu” książę płocki Bolesław III podarował Bolkowo w 1349 r. jednemu ze swoich rycerzy nie wymienionemu z imienia. Od 1380 roku właścicielem Bolkowa jest kasztelan wyszogrodzki Sasin ze Smardzewa herbu Prawdzic, potem nazywany Sasinem z Bolkowa. W dniu 9 września 1385 roku biskup Płocki Ścibór z Radzymina herbu Ostoja, poleca Sasinowi ufundowanie w Bulkowie kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Fundator buduje kościół drewniany modrzewiowy i uposaża probostwo dwoma łanami ziemi. Sasin wraz ze swym synem Rolandem ginie w 1396 r. uczestnicząc w wyprawach krzyżowych.

W lipcu 1410 roku przez Bolkowo przechodzą wojska polskie pod wodzą króla Jagiełły na wojnę z Zakonem Krzyżackim, wśród nich tak słynne i ważne postacie jak wielki książę litewski Witold, Zawisza Czarny. Jest to największe wydarzenie tej miejscowości w całej jej historii. W 1452 roku książę Bolesław IV nadał kościołowi dwie włóki ziemi, w tymże roku Małgorzata- wdowa po wojewodzie mazowieckim Janie Rogali- nadała kolejne dwie włóki ziemi oraz karczmę. Dar ten zwolniony został przez księcia Bolesława IV od czynszów.

W 1453 roku dziedzic z Nakwasina parafii Orszymowo nazwiskiem Róg herbu Rogala postawił w Bolkowie kościół z bali i dodatkowo przeznaczył cztery włóki ziemi. Obecnie ta część nazywa się Probostwo. Z darowizny tej pozostał obecny cmentarz grzebalny, kościół uległ zniszczeniu. Kolejny, także drewniany zbudowany w 1775 r. istniał do 1942 r.

Pod koniec XV w. z rąk potomków Sasina wieś powraca do własności książęcej. Wieś musiała stanowić istotny element obronny ponieważ na przełomie XIV i XV wieku powstaje grodzisko o średnicy 72 m otoczone fosą, położone około 500 m na północny wschód od kościoła.  

II rozbiór Polski w 1793 r. spowodował przynależność Bulkowa do Prus. Dopiero po 1815 r. weszło ono w skład Królestwa Polskiego. Wieś od roku 1823 staje się własnością Rościszewskich herbu Junosza, a od roku 1906 Januszkiewiczów herbu Rola. Po zakończeniu II Wojny Światowej na fundamentach kościoła rozebranego przez hitlerowców w 1942 r. postawiono barak służący wiele lat jako tymczasowa świątynia. Dopiero w 1974 r. uzyskano zgodę na budowę nowego kościoła, którego konsekracja pod wezwaniem Błogosławionej Teresy Ledóchowskiej  nastąpiła w 1978 roku.
Gmina Bulkowo została powołana Uchwałą Nr XX/93/72 WRN w Warszawie z dnia 1 grudnia 1972 r. w sprawie utworzenia gmin w województwie mazowieckim.

WARTO ZWIEDZIĆ:

 • Kościół pw. Świętej Anny w Blichowie,
 • Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Trójcy w Bulkowie,
 • Kościół Rzymskokatolicki pw. Przemienienia Pańskiego w Daniszewie,
 • Kościół pw. Św. Marii Magdaleny w Pilichowie,
 • Zespoły dworsko-parkowe w Krzykosach, Nadułkach, Osieku, Pilichowie, Worowicach oraz dworki w Wołowie, Szastach i Bulkowie

NASZYM SUKCESEM:

 • utworzenie Wiejskiego Parku Niepodległości w Bulkowie,
 • przebudowa i modernizacja dróg gminnych i powiatowych,
 • budowa stadionu piłkarskiego w Bulkowie,
 • termomodernizacja remiz strażackich w Bulkowie, Worowicach oraz Nadułkach,
 • zakup samochodu marki SCANIA R114 wraz z cysterną wykorzystywanego przez OSP Nowe Łubki oraz PSP w akcjach ratowniczo-gaśniczych a także lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Opel Movano dla OSP Bulkowo,
 • utworzenie Otwartej Strefy Aktywności w Blichowie,
 • dynamiczny rozwój Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie,
 • organizacje oraz stowarzyszenia, zachęcające mieszkańców do aktywności: nowopowstałe
  • Koła Gospodyń Wiejskich: „Bulkowianki” w Bulkowie, „Marzenie” w Nadułkach, „Mirabelki” w Worowicach oraz KGW we Włókach,
  • KS „Zjednoczeni” Bulkowo,
  • Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość”,
  • „Kolorowe Maki”,
  • Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bulkowie,
 • remont świetlicy wiejskiej w Bulkowie.

NASZYM PROBLEMEM: 

 • infrastruktura wodno-kanalizacyjna,
 • infrastruktura drogowa wymagająca ciągłych remontów i modernizacji,
 • niskie dochody własne.

NASZYM ZAMIERZENIEM:

 • dalsza modernizacja sieci drogowej,
 • inwestycje w Ochotnicze Straże Pożarne (budowa garażu OSP Bulkowo oraz wprowadzenie kolejnej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego), ciągłe podnoszenie jakości bojowej Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy,
 • podnoszenie własności użytkowych budynków użyteczności publicznej.

Dworek z 1900 roku w Worowicach, obecnie mieści się w nim szkoła podstawowa

Park w Worowicach

Odrestaurowany dworek w Osieku

Okolice Bulkowa

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok